Karne Döneminde Google’da Neler Oluyor?

  1. Anasayfa
  2. chevron_right
  3. Blog
  4. chevron_right
  5. Karne Döneminde Google’da Neler Oluyor?
Karne dönemi, öğrenciler için hayatlarının en önemli günlerinden biridir.

Bu dönemlerde öğrencilerde tatil heyecanı daha ağır basıyor görünse de, öncelikli olarak Mayıs ayı sonlarına doğru “notlarım ne olacak?” ardından ve daha önemlisi, “ailem ne düşünecek?” soruları, çocuklarımızın zihnini bir hayli meşgul etmekte. Üniversite giriş sınavlarına hazırlanan öğrenciler için ise Mayıs – Haziran aylarında daha çok üniversite tercih dönemi, mezuniyet kıyafeti gibi konular ön plana çıkmaktadır.

Aşağıda inceleyeceğiniz Google tarafından 2016 yılında hazırlanan tablo, “Google’da bir yıl içerisinde karne dönemlerinde neler meydana geliyor?”, “En çok aranan konu ve kelimeler nelerdir?”, “Hedef kitlesi öğrenciler ve onların aileleri olan firmalar, pazarlama faaliyet ve maliyetlerini hangi dönemlerde daha çok düşünmelidir?”, “Google’da reklam vermek için doğru zaman nedir?”, vb. gibi pek çok sorunun cevabını özetler niteliğindedir.  

 

Buna ek olarak, 2015 yılında Google’da en çok aranan konulara baktığımızda, birinci sırada “Okullar Ne Zaman Kapanacak?” sorusu Mayıs ayında aratılmış ve bu sorunun ay ve yıl bazında arama sıklığı araştırılmıştır. Son 4-5 yılda görüldüğü gibi okulların ne zaman kapatılacağını merak eden kullanıcılar Nisan ayından itibaren Google’da arama yapmaya başlıyorlar.

“Okullar Ne Zaman Kapanacak?” sorusunun hemen ardından gelen diğer konu başlıkları ve mobilde gerçekleşen aramaların oranı ise aşağıdaki gibidir:

 

Okulların kapanmasının ardından akla gelen ilk şey, elbetteki çocukların karne dönemidir. Yıl sonuna doğru öğrenciler ve onlarla birlikte veliler karne notlarını hesaplamak adına Google’a konu ile ilgili soruların cevaplarını bulmak için  başvurmaktadırlar.

“Okullar Ne Zaman Kapanacak?” sorusunun arama sıklığı gibi, karne döneminde de Nisan ayından itibaren Google’da bir artış görünmektedir.. Birinci sırada yerini alan “e okul karne notları” 2015 yılında Google’da karne döneminde en çok arama yapılan soru olmuştur.

Bunun yanında konumuz öğrenciler ise, oyundan bahsetmezsek olmaz. Google’ın verilerine baktığımızda online oyunlar gençler arasında okul zamanı ve tatiller dönemlerinde çok yaygın bir şekilde oynanıyor. Yılın tatil döneminde online oyun aramaları daha çok artsa da, genel olarak baktığımızda Google’da online oyunların arama hacmi yıl boyunca yüksek olduğunu gözlemliyoruz. 

Google’da en çok aranan oyunların liste başını “Agar İO”, “Minecraft” ve “GTA 5” alırken, yıldan yıla mobilden yapılan online oyun aramalarının gözle görülür bir ivme ile arttığını da gözlemliyoruz. 

Yoğun bir okul döneminden sonra çocuğunuzun iple çektiği tatil ile birlikte velilerde de çocuklarına karne hediyesi alma dönemi başlıyor.

Yukarıdaki arama trendlerinin sonucu olarak Google’da karne döneminde çocuklarına hediye almak isteyen kullanıcıların en çok bisiklet, oyun konsolu, paten-scooter ve tablet aramaları gerçekleştirdiğini görebiliyoruz. Başka bir deyişle bisiklet, oyun konsolu, scooter ve tablet arama hacimleri, Mayıs ayı ile birlikte yükselişe geçerek Haziran ayında en yüksek hacme sahip oluyor. 

Bisiklet:

Oyun Konsolu:

Paten – Scooter:

Tablet: 

Özetle, öğrenciler ve veliler için oldukça önemli olan karne dönemi ve sonrasında internette meydana gelen arama trendlerine göre sosyal medya, pazarlama ve internetten reklam stratejilerinizi mobile uyumlu olarak şekillendirebilir, doğru zamanda doğru anda mevcut ve potansiyel müşterilerinizin karşısına çıkabilirsiniz.

Menü
Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this