Profaj Dijital Medya Güncellemeleri / Mayıs

 1. Anasayfa
 2. chevron_right
 3. Blog
 4. chevron_right
 5. Profaj Dijital Medya Güncellemeleri / Mayıs

    Giderek artan sıcaklıklar etkisini dijital medyada da gösterdi. Mayıs ayı, yapılan güncellemeler ve getirilen yeni özelliklerle birlikte hızlı ve oldukça hareketli geçti…

 

 • Direct Uygulaması Kullanıma Kapanıyor

    2017 yılında Instagram tarafından kullanıma açılan Direct uygulaması, Mayıs ayı içerisinde kullanımdan kaldırılıyor.

    Instagram üzerinden mesajlaşma için mobil cihazlarda bulunan uygulamanın kullanımı Instagram tarafından da sıklıkla destekleniyordu ve giderek popülerleşiyordu ancak, yapılan duyuru ile uygulamanın kapatılacağı açıklandı. Mesajların olduğu bölümden yapılan açıklamada, hali hazırda var olan konuşmaların Instagram’a otomatik olarak taşınacağı da belirtildi.

    Direct uygulamasının kapatılmasıyla birlikte mesajlaşmalar tekrardan tamamen Instagram’ın kendi uygulaması üzerinden olacak. Instagram’ın aldığı bu kararın gerekçesinin ise, Facebook’un bütün mesajlaşma sistemlerini bir araya getirecek olan yeni uygulaması olduğu düşünülüyor.

 

 • Retweet’lere Görsel Yorum Ekleme

    Twitter, Mayıs ayı başlarında tüm platformlarda aynı anda kullanıma sunduğu güncelleme ile, retweet edilen tweet’lere gif, video, fotoğraf gibi yorumlar eklemeye olanak sağlıyor.

    Sistem oldukça basit işliyor: “yorum ile birlikte retweet’le” seçeneğini kullanarak istediğiniz tweet’i bir görsel ile birlikte retweet’leyebiliyorsunuz. Daha önceki yazılarımızda da yer verdiğimiz gibi bir süredir mecralarında görsel kullanımını arttırmaya yönelik hamleler yapan Twitter, bu stratejiden vazgeçmediğini bir kez daha belli etmiş oldu.

    İlk zamanlarında tamamen yazılı metinler üzerine kurulu olan mecranın, gitgide görsel ağırlıklı olmaya başlaması gerçekten de beklenilen ve istenilen karşılığı verecek mi; yoksa Twitter, kendisine has olan “yazılı mecra” özelliğini tamamen yitirip sıradanlaşacak mı kullandıkça hep birlikte göreceğiz.

 

 • Instagram Hikayeleri Keşfette

    Hikaye kullanımının, normal akışın bile önüne geçmeye başladığı Instagram’dan, hikaye kullanımı ve etkileşimini arttıracak bir yenilik daha geldi.

    IG TV videolarının ve mağaza seçeneğinin keşfette gösterilmeye başlanmasının ardından hikayeler de artık keşfette yerini alacak. Hesap algoritmanıza bağlı olarak kişiselleştirilecek size gösterilecek olan hikayeler, keşfet sekmesine girdiğinizde otomatik olarak dönmeye başlayacak. Kullanıcıların yeni içerik üreticilerini keşfetmelerini hedefleyen Instagram, böylece yeni bir reklam mecrası daha elde etmiş oluyor.

    Mayıs ayının ortalarında kullanıma sunulan özellik, ay sonunda Türkiye’ye de açıldı. Henüz oldukça yeni olan bu özellik çoğu kullanıcı tarafından farkedilmemiş durumda ancak Instagram’ın kullanım sıklığı düşünüldüğünde çok yakın zamanda daha da popülerleşeceğini söyleyebiliriz.

 

 • Youtube Abone Sayıları Yuvarlanıyor

    Kullanım sayısı hız kesmeden artan, tek bir içerikle dünyada gündem oluşturabilecek kadar geniş bir ağa sahip olan Youtube, abone sayılarında bir güncellemeye gidiyor.

    Binden fazla abonesi olan kanallar için geçerli olacak güncellemede, abone sayıları yuvarlanarak gösterilecek. Örneğin 120.000 aboneli bir kanalınız varsa sayfanızda abone sayınız 100.000 olarak görünecek. Bu güncelleme ile daha tutarlı bir görünüm yaratmak istediklerini açıklayan Youtube yetkilileri, mobil ve bilgisayarda farklı görünen abone sayılarının da önüne geçmek istiyor.

    Ağustos ayında getirilecek olan bu yeni güncellemeyi, özellikle yüksek abone sayısına sahip içerik üreticilerinin ne şekilde karşılayacağı ise kafamızdaki en büyük soru işareti.

 

 • Instagram TV Yatay Videoları Kabul Ediyor

    Kullanıma sunulduğu günden beri sadece dik videolar yükleyebildiğimiz Instagram TV, bu özellikten sonunda geri adım attı ve platformu yatak videolara da uygun hale getirdi.

    Instagram bir süredir; keşfete ekleme, tanıtım yapmaya izin verme, akışta ve hikayelerde paylaşma gibi özelliklerle Instagram TV’nin (IGTV) kullanımını arttırmaya çalışıyordu ve geçen süre zarfında hedeflerine ulaştıkları da söylenebilir. Bu hedef doğrultusunda Instagram’ın Mayıs ayında getirdiği bir yeni güncelleme ise aslında IGTV’nin en çok eleştirilen noktası üzerine oldu. Şimdiye kadar sadece dik videolar yükleyebildiğimiz IGTV’ye artık yatay videolar da ekleyebiliyoruz. İzlerken de dikey çevirme özelliği ile videolar tam ekran olabiliyor.

    Özellikle içerik üreticileri tarafından uzun zamandır beklenen bir özellik olan bu güncelleme ile, hali hazırda artışta olan IGTV kullanımı, ilerleyen zamanlarda daha da artacak gibi görünüyor.

 

    Tüm bu güncellemelerin yanı sıra, Mayıs ayında yaşanan bir olay tüm dijital mecralarda fazlasıyla kendinden bahsettirdi…

 

 • Dünya’dan Mars’a İsim Akını

    NASA, Mars 2020 için hazırladığı “İsmini Mars’a Gönder” kampanyası ile, form dolduran herkese sembolik bir Mars seyahati planlıyor.

    Doldurduğunuz formdan sonra adınız ve soyadınızın yazılı olduğu dijital bileti size gönderen NASA, topladığı bu isimlere 2020 yılında Mars’a çıkacak olan uzay gemisinin çiplerinde yer verecek. Dünya çapında 2 milyonu geçkin kayıt alan bu uygulamaya en yoğun talep Türkiye’den geldi. Yoğun taleplerin ardından sadece bireysel değil, kurumsal olarak da birçok firma Mars’a adını yazdırdı.

    Mars’a gidecek olan gemide isminizle de olsa yer almak için Eylül 2019’a kadar bu bağlantıya tıklayarak biletinizi alabilirsiniz. Şimdiden iyi yolculuklar! 🙂

 

Menü
Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this