Reklam Ajansı Tipleri ve Ajanslardan Alabileceğiniz Hizmetler

  1. Anasayfa
  2. chevron_right
  3. Blog
  4. chevron_right
  5. Reklam Ajansı Tipleri ve Ajanslardan Alabileceğiniz Hizmetler

Reklam ajansı tipleri ve ajanslardan alabileceğiniz hizmetler

Ajansları verdikleri hizmetlere göre tam hizmet ajansları, butik ajanslar, yerel ajanslar, ulusal ajanslar ve sanal ajanslar olarak sıralayabiliriz.

1- Tam Hizmet Ajansları

Markalar için en çok tercih edilen ajans türü olmak ile birlikte ajanstajlarının yanı sıra dezavantajlarını da barındırmaktadır.bu tür ajanslar pazarlama ve medya planlamasını yaparlar, reklam kampanyalarını yerel, bölgesel ve ulusal boyutta hazırlayıp sunarlar, yaratıcı içerik planları oluştururlar, logo ve kurumsal kimlik geliştirirler, grafik dizaynı ve üretimini yaparlar, web tasarım ve yazılıma dair tüm bileşenleri barındırırlar, reklam filmi ve video içeriklerle birlikte animasyonlar hazırlarlar ve son olarak halkla ilişkileri sağlayıp özel olay planlamasını yaparlar.

2-Butik Ajans

Bu tür ajanslar daha az personele sahip olup markaya sadece belli konularda hizmet veren özel ajanslardır. Butik ajanslar yaratıcı projeler üretmeye odaklanıp medya planlaması, pazar araştırmaları gibi konulara girmeden daha sınırlı ama daha özel hizmet verirler. Bu ajanslar iş sayısı daha az, fikir ön planda ve hazırlanma süresi daha uzundur.

3- Yerel ve Ulusal Ajanslar

Daha çok İstanbul merkezli olan ulusal ajanslar geleneksel reklamcılık temelleri üzerine kurulmuş köklü bir geçmişe sahip olan ajanslardır. İnternet reklamcılığının başlamasıyla ortaya çıkan dijital reklam ajansları ise Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Konya gibi birçok ilde bulunmaktadır. Şehirlerin ekonomik gelişmişlikleri ve iş potansiyeline göre yerel ajans sayılarının dağılımları doğru orantılıdır.

4-Sanal Ajanslar

Sanal ajanslar belli alanda hizmet veren, birkaç kişiden oluşturulmuş, tüm süreci online olarak veya müşterinin çalışma ortamına katılarak devam ettiren ajanslardır. Daha çok genç web tasarımcılarının oluşturduğu, yazılım ve web sitesi hazırlama sürecinin işletildiği ajanslardır. Bunun yanı sıra grafik tasarım, prodüksiyon, reklam danışmanlığı gibi alanlarda da görülür. Genellikle kısa süre, belli bir iş karşılığı devam ettirilen süreçlerdir. 

Menü
Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this