Ağustos ayında Google aramalarında neler oldu?

  1. Anasayfa
  2. chevron_right
  3. Blog
  4. chevron_right
  5. Ağustos ayında Google aramalarında neler oldu?

Google Ağustos ayı içerisindeki arama trendlerini açıkladı. Türkiye’de yükselişe geçen aramalara göre nasıl çıkarımlarda bulunabileceğinizi ya da dijital pazarlama çalışmalarında Google aramalarını nasıl bir yol gösterici olarak kullanabileceğinizi bu yazımızda paylaşmak istedik.

Ağustos ayında “elektrikli scooter” araması Türkiye’de yükselişe geçti. Elektrikli scooterların bu kadar popüler bir arama olmasının sebebini anlamak, pandeminin insanlar üzerindeki etkisini anlamak için önemli bir ilk adım. Google bize elektrikli scooter aramalarının arttığı verisini veriyor ve bunu bilgiye dönüştürdüğümüzde şunu anlıyoruz: İnsanlar artık daha az toplu taşıma kullanmak istiyor ve bunun için alternatif yollar arıyorlar. Bu alternatif yollar arasından en ulaşılabilir ve popüler olan ise elektrikli scooter olmuş. Ancak bu içgörü ile başka seçenekler de yaratılabilir.

Diğer yükselişte olan aramalar ise “okul alışverişi” ve “altın fiyatları” oldu. Kendini ekonomik belirsizlik içerisinde hisseden insanların stabilliğini koruyan bir değer olan altına yöneldiğini çıkarabiliriz. Çocuklar eğitimlerine evde ya da okullarda devam edebilirler. Her iki koşulda da temel kırtasiye malzemelerine ihtiyaçları olacak. Okullar açılmak üzere ve veliler okul malzemeleri satın almak üzereler.

Google arama trendlerini takip etmek, insanların davranışlarını incelemek için iyi bir yöntem. İnsanların; güncel olaylara tepkilerini, dönemsel alışveriş tercihlerini, yükselişe geçen ürünleri takip edip işletmenizi yönlendirebilirsiniz. Elektrikli scooterları sokaklarda çok görmeye başladınız ve Google aramalarında da elektrikli scooter yükselişte. Bu iki veriyi birleştirdiğinizde elektrikli scooter sektörünü anlamaya çalışmak için doğru zamanında geldiğini anlayabilirsiniz. Kırtasiye malzemeleri satan bir işletmeniz var ve okul alışverişi araması yükselişe geçti. Arama motoru reklamları için en doğru zaman gelmiş olabilir. Bunun gibi birçok kelime yükselişte. İçinde bulunduğumuz dönem, sizin sektörünüzün de yükselişi için uygun bir dönem olabilir.

Google Trends aracı ücretsiz ve size başka birçok kelimenin arama trendi ile ilgili fikirler sağlıyor. Arama trendleri işletmeler için pazarlamada yol gösterici olarak kullanılıyor.

İşletmeniz ve markanızın pazarlama çalışmalarında Google Trends’i kullanmanız dileğiyle.

Menü