Anneler Günü’nde Google’da Ne Arar, Ne Buluruz?

  1. Anasayfa
  2. chevron_right
  3. Blog
  4. chevron_right
  5. Anneler Günü’nde Google’da Ne Arar, Ne Buluruz?

Anneler Günü’ne sayılı günler kaldı. Bu  yıl, 13 Mayıs Pazar günü kutlanacak olan Anneler Günü’nün heyecanı şimdiden başladı.

Yılın en anlamlı günlerinden biridir Anneler Günü… Annelerimize olan sevgimizi ve ona verdiğimiz değeri, sadece tek bir gün ile ilişkilendirmek de doğru değil öte yandan. Zaten Anneler Günü’nün de anlamı bu değil. Herkesin annesiyle özel bir gün geçirmesi, eşsiz anılarına yenilerini eklemesi ve onları daha da mutlu etmek için elinden geleni yapması…

En azından biz, böyle görüyoruz Anneler Günü’nü…

Her yıl, mayıs ayının ikinci pazar günü kutlanan Anneler Günü gelmeden herkeste tatlı bir telaşın ya da arayışın başlamasını önemsiyoruz bu yüzden. Kimimiz en sempatik, kimimiz en düşünceli, kimimiz de en farklı hediyeyi vermeyi amaçlıyor annesine. Ancak biliyoruz ki, asıl amacımız annelerimizin yüzündeki içten bir gülümseme için sadece…

Peki, her sene artarak devam eden bir ilgiye sahne olan bu özel çok günde, irili ufaklı hediyelerle annelerini sevindirmek isteyen kullanıcıların tercihi ne yönde olacak?

İşte tüm bunları Google, bizim için araştırdı.

Anneler Günü’nde en çok neler aranıyor?

Geçtiğimiz yıl Anneler Günü haftasında, en çok arananları analiz eden Google’a göre, yaklaşık 10 milyon arama hacmi ile “jenerik aramalar” en çok ilgiyi görmüş.

Arama sonuçlarına göre Anneler Günü’nde hediye telaşına düşen kullanıcıların çoğu; çözümü “çay & kahve makineleri”, “mutfak aletleri” ve “elektrikli süpürge” satın almakta bulmuş. Dolayısıyla bu kelimeler de Anneler Günü haftasında en rağbet gören “tüketici elektroniği kategorileri” olmuş. Çünkü Google’da, en çok elektronik markalar aranmış ve sektör, geçtiğimiz yıl mayıs ayında %12 oranında büyümüş. Buradaki en ilgi çekici veri ise erkeklerin bu kategorideki arama oranlarının kadınlara göre daha fazla olması…

Hazır giyim ve kişisel bakım revaçta

İkinci sırada ise “hazır giyim” aramaları yer almış. Bu kategorinin aramalarında Anneler Günü döneminde genel bir artış gözlenmiş. Üçüncü sıra ise “makyaj & parfüm” grubunda. Bu grupta, en çok artış %28 ile “yüz makyajı” ile ilgili kategorilerde gerçekleşmiş. Kişisel bakımına önem veren anneler için alınabilecek en özel hediyelerin başında gelen kozmetik ürünleri, Google’da en çok aranan kategoriler arasındaki yerini almış. Anneler Günü yaklaşırken kozmetik sektöründeki arama oranı, bir önceki yılın aynı dönemine göre %28’lik bir büyüme göstermiş.

 

Sevgi sözcükleri ilk sırada

3 milyon arama hacmi ve %92 Mobil Pay ile “söz & mesaj” kategorisinin %2000’e yakın artış göstererek en çok büyüyen kategori olması da son derece ilginç bir detay. Kullanıcılar, anneleri için en güzel sevgi sözcüklerini Google’da arayıp bulmuşlar.   

Googleda anneler günü

Öte yandan geçtiğimiz yıl mayıs ayında YouTube’da Anneler Günü ile ilgili videoların yaklaşık 70 milyon kez izlenmesi, Anneler Günü ile ilgili oluşturulmuş reklam, dizi ve YouTuber içeriklerinin yine bu dönemde en çok ilgiyi görmesi, bu yıl içerisinde gerçekleşecek online ve mobil trafiğinin ne boyutlarda olacağına dair bize sağlam fikirler veriyor ve önümüzü daha net görmemizi sağlıyor.

googleda anneler günü

Hediyeler gençlerden

Yıllardır değişmeyen son detay ise yaş ve cinsiyet profiline dair… Hediye için yapılan aramalarda, 25-35 yaş grubu gençler her zaman olduğu gibi yine başı çekiyor. Ve kadın tüketiciler, Anneler Günü haftasında erkeklere oranla daha fazla arama gerçekleştiriyor.


Ama asıl soru şu:

13 Mayıs Pazar gününe sayılı günler kala, siz, annenize ne aldınız ya da alacaksınız?

Kararınızı verdiniz mi, yoksa Google’da “aramaya” devam mı?

Menü
Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this