Google Ürünleri İle Satışları Artırın

 1. Anasayfa
 2. chevron_right
 3. Blog
 4. chevron_right
 5. Google Ürünleri İle Satışları Artırın

Aylardan Ekim olmuşken ve yıl sonuna doğru yavaş yavaş yaklaşırken herkeste bir alışveriş çılgınlığı başlıyor. Önce Kasım’da Black Friday, ardından Yılbaşı derken, insanların gözü alışveriş yapmaktan başka bir şeyi görmez oluyor. Ama mağazalardan alışveriş yapmak veya ürün için katalogları araştırmak son derece geleneksel kalıyor. 

Çünkü çağımız itibariyle insanların zamanı çok değerli. Mağaza mağaza gezen ve ne alacağına orada karar verenleri görmek yok denecek kadar az. Bu sebeple odaklanmamız gereken nokta: İnternet!

Alışverişlerin bu denli yoğun olduğu zamanlarda da kampanyaları planlarken çok dikkat etmek gerekiyor. Yılın bu zamanlarında tüketiciler ile ilgili dikkat etmeniz gereken noktalardan bazılarını şöyle açıklayabiliriz:

 •  Her tüketicinin zevkinin farklı olduğunu göz önünde bulundurup kampanyaları bu doğrultuda kişiselleştirin.
 • Tüketicinin kendi zevkine göre istediğini bulması için devamlı olarak Online ve Offline kanallardan araştırma halinde olduğunu unutmayın, bu sebeple kampanyalarınızı devamlı olarak güncelleyin.
 • Black Friday tek başına önemli bir gün olsa dahi oluşturulacak kampanyaları bu etkinlikle sınırlı bırakmamalı; müşterinin devamlılığının sağlanabilmesi için yapacağınız kampanyayı alışveriş yolculuğunun bir parçası olarak görmelisiniz.
 • Tüketicinin Online’da alışveriş yaparken göz önünde bulundurduğu en önemli unsurlardan biri fiyattır. Bu sebeple fiyatı indiren promosyon / indirim kodu gibi bileşenlerin size olumlu geri dönüş sağlayacağını göz önünde bulundurun.
 •  Alışveriş yapan kullanıcıların, ürünü satın aldığı kişinin envanter bilgilerini bilmesinin onlara güven verdiğini ve daha iyi bir alışveriş deneyimi sunacağını da bilmelisiniz.

Online kanalların bu kadar getiri sağladığı bu zamanda, satıcıların; İnternetteki varlığını mümkün olduğunca genişletmek ve verimli bir alışveriş sezonu geçirmeleri için birçok fırsatı var. Bu fırsatı gerçekleştirmenin yollarından biri Arama, YouTube ve Haritalar gibi Google ürünlerini kullanmaktan geçiyor. Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgelerinde yaşayan tüketicilerin yaklaşık dörtte üçü Google ürünlerinden birini kullandığını belirtiyor. Bu ürünler özellikle kampanyalarınızı şekillendirmeniz, doğru müşterilerle bağlantı kurmanız ve dönüşümleri artırmanız konusunda fazlasıyla etkili olacaktır. Bu aşamada deneyebileceğiniz birkaç farklı yaklaşım şu şekildedir:

 • Verileri kullanarak işletmenize hız kazandırın.
 1.   İlişkilendirme modelinizi değiştirin: Veriye dayalı ilişkilendirme modeli kullandığınızda, kullanıcıların ürünü satın almadan önce son tıkladıkları yerde değil, alışveriş yolculuğunun tamamında verileri etkili şekilde yakalıyor ve ilişkilendirme modelini doğru şekilde kuruyor olacaksınız. Bu da, uzun yolculukta sizi yanlış sapmalardan kurtaracaktır.
 2.   Makine öğrenimini kullanın: Reklamlarınızın gösterilmesine neden olan teklifler belirlenirken, her bir müşterinin işletmenize katabileceği değerin temel alındığından emin olun. (Örneğin Akıllı Alışveriş Kampanyaları: müşterilerin ürünlerinizi Arama, YouTube, Gmail ve Google Görüntülü Reklam Ağı’nda bulmalarını sağlar. Ayrıca her bir kampanyayı hedeflerinize ulaşacak şekilde optimize edebilirsiniz.)
 • Satın alma yolculuklarının her aşamasında müşterilerle bağlantı kurun.
 1.   Kitleleriniz hakkında bilgi edinin: Google’ın analizlerini kullanmak (yaş, cinsiyet, demografik bilgiler vb.) tüketicilerle doğru zamanda ve doğru şekilde iletişim kurmanızı sağlayabilir. 
 2.   Yolculuk sırasında müşterilerinizle devamlı iletişimde olun: Müşterilerinize satın alma yolculuğunun karmaşık yollarında destek sağlayabilir ve bu olumlu etkileşim ile daha fazla tüketiciyi sizden alışveriş yapmaya teşvik edebilirsiniz.
 3.   Yüksek değer sağlayacak yeni tüketicilere ulaşın: Türkiye’de tüketiciler ne alacaklarına ve nereden alacaklarına karar verirken birden fazla siteyi ziyaret ediyor. Bu noktada, Benzer Kitleler özelliği yeni tüketicilerle bağlantı kurmanızı sağlayabilir.
 • Yeni dönüşüm fırsatları bulun.
 1.   Daima hazırlıklı olun: Çalışma saatleri dışında ve öngörülemeyen dönemsel yoğunluklar oluştuğunda talepleri karşılayabilmek için bütçeleri esnek tutun.
 2.   Hemen harekete geçmeye teşvik edin: Bu alışveriş sezonunda yayınladığınız tüm özel teklifler veya promosyonları vurgulamak için eklentiler kullanın.

Alışveriş çılgınları şimdiden harekete geçti bile. İşletmenizin ya da markanızın, yılın son çeyreğindeki gelirlerini ve dönüşümlerini artırıp kâr elde etmesini istiyorsanız, doğru stratejilerle doğru adımlar atmayı unutmayın!

 

 

 

Menü
Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this