Google’da Ramazan Bereketi

 1. Anasayfa
 2. chevron_right
 3. Blog
 4. chevron_right
 5. Google’da Ramazan Bereketi

On bir ayın sultanı Ramazan geldi, bereketini Google’a getirdi.

Birlikte olmanın ve paylaşmanın değerini daha derinden hissettiğimiz Ramazan’ın gelişiyle birlikte Google aramaları da değişiyor. Hatta değişimin de ötesinde müthiş bir artış gözleniyor. Tüketiciler bu özel ayı; hem daha anlamlı kutlamak adına alışveriş ihtiyaçlarını araştırmak, hem de merak ettiklerini sorgulamak için Google’a başvuruyor.

Geçen yılın verilerine göre, Ramazan boyunca Türkiye’de yaklaşık 80 milyon arama yapılması ve bir önceki aya göre %59’luk artış sağlanması, bu “bereketin” en güzel kanıtı… Yani Ramazan’ın önemini anlamak ve dolayısıyla dini temaları öğrenmek için herkes Google’a danışıyor.

Aslında Ramazan’da, Google’da, en çok ne yiyeceğimizi arıyoruz! Yükselen aramalara ve yükselen trendlere göre en fazla aranan sözcüklere bakıldığında, ”iftar saati”, ”iftar yemeği”, ”iftar mekanları”, ”iftar menüsü” ve ”iftar yemek tarifleri” aramaları, her zaman olduğu gibi üst sıralarda çıkıyor. Bu aramaları; “sahur ve imsak saatleri” takip ediyor. Ramazan’ın ilk ve son haftasında aramaların yoğunlaşıyor olması ise son derece ilginç bir detay…

googleda ramazan

2017 yılı Ramazan ayını Google bizim için şöyle analiz etmiş:

 • YouTube’da yaklaşık 6 milyon sorgulama yapılmış ve %70 artış gözlenmiş
 • Mobil aramalar trafiğin önemli bir kısmını oluşturmuş
 • YouTube yemek hazırlama videolarında yaklaşık 300 milyon görüntüleme ve %29’luk bir artış gerçekleşmiş, yani Ramazan sofraları kurulurken YouTube izlenmiş
 • Günlük giyim ise Ramazan dönemindeki en büyük arama kategorisi haline gelmiş; yaklaşık 30 milyon hacim ve geçen seneye göre %25 büyüme sağlanmış
 • Muhafazakar giyim Ramazan döneminde bir önceki seneye göre 1.5 katına çıkmış

Yukarıda da değindiğimiz üzere, Ramazan’a özel olarak arama trafiğinde insanların ilgi odakları farklılaşıyor. Yemek tarifleri başta olmak üzere, iftar, sahur, bayram gibi anahtar kelimeler ön plana çıkıyor.

Geçen yıl Ramazan ayında en çok arananlar arasında yer alan sorular ise şöyle sıralanmış.

 • Çorba tarifleri
 • Güllaç nasıl yapılır
 • Pratik bayram tatlıları
 • Bayramda ne tatlısı yapsam
 • Ramazan pidesi
 • Değişik iftar yemekleri
 • İftara ne pişirsem

Ayrıca Ramazan ayının bitimiyle başlayan Şeker Bayramı, ilginin hâlâ çok yüksek olduğu bir dönem. Bayram mesajları ve alışveriş konusundaki aramalar, ay sonuna doğru yükselişe geçiyor ve tatil gündeme geldiği için de seyahat ve otel aramaları ön plana çıkıyor.

Görüldüğü gibi Ramazan süresince pazarlama stratejileri de bir hayli önem kazanıyor. Başarılı bir iletişim stratejisi yürütmek söz konusu olduğunda ise bazı noktaların önemi artıyor.

Bu verileri dikkate aldığınızda, Ramazan ayı boyunca etkileşimi yüksek bir kitleye ulaşabilir ve ilginin yüksek olduğu bu dönemi en etkin şekilde değerlendirebilirsiniz.

Hayırlı Ramazanlar!

Menü
Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this