Profaj Dijital Medya Güncellemeleri / Haziran

 1. Anasayfa
 2. chevron_right
 3. Blog
 4. chevron_right
 5. Profaj Dijital Medya Güncellemeleri / Haziran

     Yaz sıcakları sabah akşam kendini hissettirmeye devam ederken, dijital mecralarda Haziran ayı öne çıkan güncellemeleri ile böyle geçti:

 

 • Instagram’ın Yeni Reklam Alanı: Keşfet

     Sahip olduğu reklam ağlarına yenilerini eklemekten yorulmayan Instagram, yeni reklam alanını Instagram Keşfet olarak belirledi.

     Instagram kullanıcılarının %50’sinin günlük olarak ziyaret ettiği belirtilen keşfet alanına; hikayeler, IGTV videoları gibi yeni özellikler katan Instagram, son olarak artık video ve fotoğraf içerikli reklamların keşfette de yer alacağını bildirdi. 

     Bu güncelleme ile, yepyeni bir reklam alanı kazanan Instagram, daha fazla reklam geliri elde etmeyi ve sahip olduğu kitleyi daha da arttırmayı hedefliyor.

 

 • Youtube’da AR Reklamları

     Google, yaz aylarında Youtube üzerinden işleme alacağı AR (Artırılmış Gerçeklik) reklam modelinin duyurusunu yaptı.

     Öncelikle makyaj videoları için kullanıma alınan “Virtual Try On” özelliği ile, izlediğiniz videodaki makyaj malzemelerini, telefonunuzun ekranından deneyebileceksiniz. İlk olarak MAC Cosmetic tarafından kullanılan özellik, kuşkusuz ki önümüzdeki zamanlarda birçok marka tarafından sıklıkla kullanılacak.

     Şu anda test aşamasında olan AR Reklamları, çok uzun bir süre beklenmeden yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanacak gibi görünüyor.

 

 • Instagram’da Stop-Motion Hikayeler

     Platformunda yaratıcı içeriklerin yer almasına oldukça önem veren ve bu tarz içeriklerin artması için fazlasıyla çaba harcayan Instagram, yine bu tarzda bir güncelleme ile, hikayelere stop-motion özelliğini ekliyor.

     Daha önce de birçok güncellemeyi henüz test aşamasındayken kullanıcılara duyuran Jane Manchun Wong’un ortaya çıkardığı bu özellik ile, hikaye sekmesine stop-motion aracı geliyor. Şu anlık sadece 10 kareyi destekleyen bu özellik ile, çektiğiniz fotoğrafları stop-motion şeklinde video haline getirebileceksiniz. Özellikle yaratıcı içerik üreticilerinin işlerini oldukça kolaylaştıran bu özellik, sorunsuz çalıştığı takdirde, hem iş yükü hem de zaman açısından büyük bir verimlilik sağlayacak gibi görünüyor.

     Henüz ne zaman kullanıma sunulacağı belli olmayan güncelleme için çok fazla beklemeyeceğiz gibi görünüyor. Zira elde edilen görüntülerde, hikayeler sekmesinde bu seçeneğe özel bir ikon ve test videoları bulunuyor.

 

 • Facebook’ta Paylaşım Hedefleme

     Facebook, beklenmedik ilginç bir güncelleme ile, organik paylaşımların hedefleme seçeneğine yeni bir özellik ekledi.

     Daha önce; herkes, belirlenen kişiler gibi seçenekler olan hedeflemede, artık Facebook’ta paylaşım yaparken postunuzu, sayfanızın “top fans” şeklinde tabir edilen en sıkı takipçilerine yönelik de hedefleyebiliyorsunuz. Instagram hikayelerindeki “en yakın arkadaşlar” seçeneği ile benzerlik gösteren bu güncelleme ile mevcut etkileşimi ve paylaşımların etkinliğini arttırmak hedefleniyor.

     Bazı sayfalar için hali hazırda aktif olan bu özellik, sanıyoruz ki çok uzun sürmeden tüm sayfalar için kullanıma açık hale getirilecek.

 

 • Instagram Mobil Veri Kullanımını Düşürüyor

     Son dönemlerde getirdiği radikal güncellemelerle Profaj Dijital Medya Güncellemeleri’nin yıldızı her ay Instagram oluyor. Özellikle getirdiği bu güncelleme ile birlikte Instagram, kullanıcılarını oldukça sevindirdi.

     Fotoğraf ve video temelli olan uygulama, zamanının çoğunu Instagram’da geçiren kullanıcılara mobil veri kullanımı konusunda oldukça sorun yaratıyordu. Getirilen güncelleme ile birlikte sunulan seçenekler sayesinde, mobil cihazlar daha az veri tüketerek, sayfalar arasında daha hızlı yüklemeler yapabilecek. Sırasıyla “Ayarlar – Hesap – Hücresel Veri Kullanımı” sekmelerini kullanarak yüksek boyutlu görsellerin önden yüklenmesini engelleyebiliyorsunuz.

     Yaptığı güncellemeler ile platformunu sürekli güncel ve aktif tutmaya özen gösteren Instagram, aktif ettiği bu kullanıcı dostu güncelleme ile beklentileri de karşıladı.

 

     Haziran ayında bu güncellemelerin dışında yaşanan ilgi çekici bir olay, tüm dünyanın gündemine oturdu…

 

 • Radiohead’in Başarılı Kriz Yönetimi

     Dünyaca ünlü müzik grubu Radiohead, Haziran ayı içinde yaşadığı siber saldırı karşısında sergilediği kriz yönetimi ile dünyanın en büyük markalarına adeta ders verdi.

     Grubun 1997’de piyasaya sunduğu “OK Computer” albümüne ait ses kayıtlarının içinde bulunduğu minidisk’i hackleyen hırsızlar, kayıtların sızdırılmaması karşılığında gruptan fidye istedi. Bu durum karşısında hızlı bir şekilde reaksiyon gösteren grup üyeleri, ele geçirilen 18 saatlik albüm kayıtlarını 18 günlüğüne 18 pound karşısında satışa sundu. Gelirinin, iklim değişikliği ile ilgili çalışmalar yürüten Extinction Rebellion hareketine bağışlanacağı duyurulan bu ses kayıtları satışı grubun hayranları tarafından büyük bir ilgiyle karşılandı.

     Yaşadıkları krizi kusursuz bir şekilde yöneten Radiohead grubu, krizi atlatmanın yanı sıra hayranları ile aralarındaki bağı kuvvetlendirdi, aynı zamanda başarılı bir sosyal sorumluluk kampanyasına da imza atmış oldu.

Menü
Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this