Profaj Dijital Medya Güncellemeleri / Ocak

 1. Anasayfa
 2. chevron_right
 3. Blog
 4. chevron_right
 5. Profaj Dijital Medya Güncellemeleri / Ocak

   Potansiyel ve mevcut tüketicileriyle düzenli iletişimi sağlamak için konvansiyonel medyanın yeterli olmadığını fark eden markalar, sosyal medyada farklılık yaratmak için adeta yarışa girmiş durumda. Dijital mecralar da bu yarışa kayıtsız kalmayıp, gün geçtikçe hem tasarımsal hem de teknolojik gelişmelerle, kullanıcılara yeni özellikler sunmaya devam ediyor.

  Yeni yıla da hızlı ve kararlı hamlelerle adım atan dijital mecraların, ocak ayı içerisinde duyurduğu en ilginç beş geliştirme ve değişikliği bu yazıda derledik.

 

 • Messenger, WhatsApp ve Instagram Mesajlarında Yeni Dönem

   2014 yılında Instagram’ın ardından WhatsApp’ı da satın alan Facebook, mesajlaşma sistemine büyük bir yenilik getirmek için çalışmalara başladı.

Messenger, Whatsapp ve Instagram için geçerli olan bir altyapı kurularak; tek çatı altında, çapraz bir mesajlaşma sistemine entegre edilecek olan uygulamalar, ayrı ayrı kullanılmaya devam edecek. Facebook uygulamaları arasındaki etkileşimin arttırılması hedeflenen bu yenilik ile; iletişim ağı genişletilerek, tek bir uygulamaya sahip kullanıcılar Facebook uygulamalarından herhangi birini kullanan herkese erişim sağlayabilecek.

  Uçtan uca şifreleme sistemi ile korunacağı açıklanan bu mesajlaşma sistemi ile Facebook, veri güvenliği konusunda zedelenen imajını da bir nebze olsun düzeltmeye çalışacak gibi görünüyor. Yapılan açıklamalara göre, geliştirme çalışmaları başlamış olsa da projenin hayata geçmesinin 2020 yılını bulacağı iddia ediliyor.

 

 • Gmail Mobil Arayüzü Yenilendi

  Kısa bir süre önce web arayüzünü güncelleyen Gmail, bu ay içinde de Android ve iOS cihazlardaki arayüz tasarımlarında değişikliğe gitti.  

  Henüz herkes için aktif hale gelmeyen tasarımlarda kırmızı temadan vazgeçen Gmail, varsayılan ve kompakt seçenekleriyle kullanıcılara birden fazla opsiyon sunuyor. Varsayılan tema daha ferah bir görünüm sağlarken, maille birlikte gelen ek dosya ve görsellere ulaşmak için küçük birer buton da içeriyor. Kompakt temada ise kutunuzdaki mailler biraz daha sıkışarak, kullanıcılara tek seferde daha fazla mail görme imkanı sunuyor, ek dosya butonları ise bu temada bulunmuyor.

 

 • Netflix’in Yeni Mecrası Instagram Hikayeleri

  Son zamanlarda yeni çıkan orjinal yapımlarıyla sosyal medyada da adından sıklıkla bahsettiren Netflix, paylaşım seçeneklerine Instagram hikayelerini de ekledi.

  Şimdilik sadece iOS cihazlarda kullanılabilecek olan bu özellikle birlikte kullanıcılar; izledikleri dizi veya filmde paylaş seçeneğinden Instagram hikayelerini seçerek, Instagram hesaplarında bu içeriği paylaşabilecek. Görenleri direkt olarak Netflix’e yönlendirme olanağı sağlayacak bu hikayelere; anket, soru sor gibi çıkartmalar da eklenebilecek.

  Genç nesli yakalama konusunda şimdiye kadar çok başarılı işlere imza atan Netflix, bu hamlesiyle de etkileşimlerini arttırarak aynı zamanda da az bilinen kaliteli içeriklerini, mevcut izleyicileri sayesinde doğal bir yoldan insanlara duyurabilecek.

 

 • WhatsApp Business Artık Bilgisayarlarda

   Geçtiğimiz sene küçük çaplı işletmeler için geliştirilen WhatsApp Business, bu ay yaptığı açıklamada 5 milyonun üzerinde işletme müşterisine ulaştığını açıkladı. Yapılan açıklamada uygulamanın web ve masaüstü versiyonlarının da hayata geçtiği bildirildi.

  İşletmelere müşterilerinin soru ve isteklerine otomatik ve hızlı bir yoldan cevap verme imkanı sunan WhatsApp Business, aynı zamanda şirket içi iletişim ve sohbet konusunda da kolaylık sağlıyor. Yeni çıkan web ve masaüstü sürümleriyle bu süreçler bilgisayardan da rahatlıkla yönetilecek. Bu ay içinde kullanıma açılan sürümlerin, uygulamanın ulaştığı kişi sayısına yapacağı etki en çok merak uyandıran konulardan biri.

 

 • Youtube İçerik Algoritması Geliştiriliyor

  Youtube’da yer alan niteliksiz ve toplum sağlığına zararlı içeriklere kısıtlama getiriliyor. Kısa bir süre önce yine bu tarz bir kısıtlama getireceğini öğrendiğimiz Facebook’tan sonra, Youtube da niteliksiz içeriklere karşı bir algoritma geliştireceğini açıkladı.

  Yapılan açıklamaya göre geliştirilecek yeni algoritma ile; insanları intihara teşvik eden, sahte ilaç tedavileri öneren, çeşitli komplo teorileri öne süren videoların kullanıcılara önerilmesinin önüne geçilecek. Kullanıcılara izledikleri videolar hakkında birkaç soru sorularak başlayacak olan geliştirme, bu cevapların toplanmasıyla geniş bir algoritma sistemine dönüşecek. Öncelikle Amerika’daki bazı videolarda başlayacak olan bu sistemin tüm dünyaya yayılmasının ne kadar süreceği ise henüz bilinmiyor.

 

  Sosyal mecralardaki geliştirmelerin dışında ocak ayında iki adet trend de sosyal medyaya damga vurdu:

 • Kylie Jenner vs Yumurta

  Basit bir yumurta fotoğrafının, Instagram’ın en çok beğeni alan fotoğrafı olacağı söylense muhtemelen kimse inanmazdı ancak “world_record_egg” kullanıcı adlı bu hesap, sosyal medyanın aslında ne kadar da ilginç bir yer olduğunu herkese tekrardan gösterdi.

  Instagram beğenilerinin Kylie Jenner’da bulunan rekorunu kırmak için açılan hesapla bir aydan kısa sürede amacına ulaşan bu yumurta, biz bu yazıyı yazana kadar 52 milyon beğenisi olan, 10 milyon takipçiye sahip bir fenomen haline geldi bile.

 

 • #10yearchallenge ile Geçmişe Yolculuk

  Geçtiğimiz aya damga vuran bir başka trend ise #10yearchallenge oldu. Kullanıcıların 10 yıl önceki fotoğraflarıyla şu anki hallerini yan yana koyarak paylaştıkları fotoğraflara ünlü isimler de dahil olunca, bir anda bütün anasayfalar bu challenge fotoğraflarıyla doldu.

  Bazılarına göre art niyetli bir amaçla başlatılan bu akım, bazıları için ise gülmek ve zamanın nasıl geçtiğini düşünmek için bir araç oldu sadece. Şirketlerin veri depolamak için böyle bir akım oluşturduğu teorisi hala sürerken bu akımın altından bir şey çıkıp çıkmayacağı ise hala merak konusu.

 

Son olarak da bizden bir gelişme ile yazıyı sonlandıralım:

          İzmir’de Artık İnternet Akademisi Var

  Profaj ekibinin uzun yıllara dayanan tecrübesiyle hayat bulan İnternet Akademisi, dijital pazarlama konusunda uzmanlaşmak isteyen katılımcılarını bekliyor.

  İnternet Akademisi; hem dijital pazarlama alanında kariyer planı olan öğrencilere ve yeni mezunlara, hem de dijital ortamlarda büyümek isteyen şirketlere; internet reklamcılığı, sosyal medya yönetimi, web sitesi gibi dijital pazarlamanın birçok alanında uzmanlaşma fırsatı sunuyor. Kaliteli içeriği ve sunduğu imkanlarla İzmir’de bir ilk olacak bu eğitimler 9 Şubat’ta başlıyor.

  Daha detaylı bilgi almak ve eğitimlerde yerinizi ayırtmak için; İnternet Akademisi’ni Instagram’dan takip edebilir ve https://internetakademisi.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

Menü
Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this