Yeni Normalde Babalar Gününe Hazırlık

  1. Anasayfa
  2. chevron_right
  3. Blog
  4. chevron_right
  5. Yeni Normalde Babalar Gününe Hazırlık

2020 hepimiz için yepyeni duygu ve deneyimlerle devam ediyor. Yılın ilk yarısında küresel bir kriz olarak nitelendirebileceğimiz koronavirüs sürecini hep birlikte yaşadık. Şimdi ise “yeni normal” olarak adlandırılan; yine hepimiz için yeni olan ayrı bir sürece girmiş bulunuyoruz. 

Tüm bu gelişmeler günlük hayatımızın yanı sıra tüketim alışkanlıklarımızdan tutun, dijital davranışlarımıza, satın alma karar süreçlerimize kadar var olan tüm alışkanlıklarımızı şekillendiriyor.

Sevgililer Günü, Anneler Günü gibi dijital pazarlamanın odak noktası olan belli dönemleri geride bıraktık; şimdi sıra Babalar Günü’nde.

Deneyimlerimiz bize gösterdi ki, bu tarz özel günlere olan ilgi hiçbir zaman azalmıyor. Aksine, insanların evde daha çok zaman geçirdiği bu süreçte internet kullanımının ve satın alma sürecinin bir aşaması olan “pazar araştırması”nın daha da yoğunlaştığını gördük. Akabinde e-ticaret odaklı müşteri tarafında satışların ve teslimat süreçlerinin nasıl yoğunlaştığını; hatta bu yoğunluğun çeşitli aksaklıkları da beraberinde getirdiğini gördük.

Babalar Günü Dijital Pazarlama için Ne Kadar Önemli?

Bu dönemde tüm dünyada çeşitli gelişmeler ve yoğunluklar görüyoruz. Dijital mecralar ise yoğunluğun en çok yaşandığı kanallar olarak karşımıza çıkıyor.

Dijital pazarlamada 2019 Google Trendler verilerine göre Babalar Günü ile ilgili aramalar Mayıs ayından itibaren başlıyor ve Haziran ayı içinde gün geçtikçe artıyor. Babalar Günü’nden önceki hafta en yüksek seyrinde izleyen aramalar Babalar Günü ile birlikte düşüşe geçiyor.

Yani içinde bulunduğumuz hafta, markaların Babalar Günü iletişimleri için oldukça önem taşıyor.

Müşterilerinizin yanında olun!

Bu dönemde satın alma ihtimali daha yüksek olan müşteri kitlenizin karşısına daha çok çıkın. Bunun için aktif reklamlarınız varsa bütçe optimizasyonu yapabilir veya çok geç olmadan Google reklamları ve sosyal medya reklamlarını kullanabilirsiniz.

Videonun gücünden yararlanın!

Ürünlerinizi tanıtan veya Babalar Günü için özel koleksiyonunuz hakkında bilgi veren kısa bir video ile sizi arayan potansiyel müşterilerin karşısına çıkmanız oldukça işlevsel olacaktır. 

Piyasalarda belirsizliğin hakim olduğu bu Babalar Günü’nde, hem küçük hem de büyük perakendeciler için satış yapmanın dışında; müşterinin satın alma davranışına yön vermek gibi bir süreç de geçerli olacak. Yeni ve en uygun hediye fikirlerini potansiyel müşterilerinize sunarken

  • İletişime önem verin.
  • Müşterilerinizi dikkatle dinleyin.
  • Uygun şekilde aksiyon alın.

 

Menü