2021’de Ortaya Çıkan Beş Pazarlama Trendi

  1. Anasayfa
  2. chevron_right
  3. Blog
  4. chevron_right
  5. 2021’de Ortaya Çıkan Beş Pazarlama Trendi

2021’de Ortaya Çıkan Beş Pazarlama Trendi

Pandemi döneminde ortaya çıkan şartlar; sosyal, ekonomik ve teknolojik değişimleri de beraberinde getirdi. Bu değişimler sonucu internet reklamları, Facebook reklamları ve Google reklamlarının yanı sıra perakende satışlarda da yepyeni trendler ortaya çıktı. Her ne kadar yaşadığımız pandemi süreci geçici olsa da, hayatımıza giren yeni pazarlama trendleri bu süreçten sonra da geçerliliğini devam ettirecek gibi görünüyor.

2021 yılını başarıyla geçirmek ve sonraki yıllarda bu başarısını korumak isteyen işletmelerin; tüketicilerin değişen taleplerine hızlı bir şekilde karşılık vermesi, internetteki vitrinlerini daha görünür kılması ve alışveriş seçeneklerine yönelik talepleri değer ve etik açılardan dengelemesi gerekiyor. Bunlara ek olarak globalleşen dünyada tüketici, en ufak işletmelerden de köklü markalardaki gibi bir teslimat ve müşteri desteği beklemekte. Karşılanması gereken bu beklentilerin ışığında, Google 2021’de ortaya çıkacak 5 perakende pazarlama trendini bu şekilde belirledi:

Tüketiciler vitrin gezme eylemini internet ortamına taşıyor.

Dünyanın çoğu bölgesinde devam eden karantina uygulamaları sebebiyle müşterilerin önceden edindiği vitrin gezme alışkanlığı, dijital ortama taşındı. Artık müşteriler vitrinler yerine markaların sitelerinde ya da pazaryeri sitelerinde vakit geçirerek satın alma kararı veriyorlar. Bu noktada işletmelerin dikkat etmesi gereken en önemli hususlardan biri, müşterilerin onları bulmasını sağlamak. Uygulayacağınız başarılı internet reklamları, Facebook reklamları ve Google reklamları ile internetin karmaşık yapısında öne çıkarak en doğru kişilerin sizi en kolay şekilde bulmasını sağlayabilirsiniz.

Tüketiciler kimden alışveriş yapacaklarına dikkat ediyor.

Geçtiğimiz yılda alışveriş yaparken aramalarda en çok kullanılan kelimerden biri “yakınımdakiler” oldu. Hem rahat hissetmek hem de pandemi döneminde zarara uğrayan işletmeleri desteklemek isteyen müşteriler, alışveriş kararlarını yaşadığı bölgedeki yerel işletmelerden yana kullandı. Pandemiye ek olarak Amerika’da ortaya çıkan ırkçılık olayları nedeniyle, müşteriler alışveriş yaparken işletmelerin etik tutumlarını da göz önünde bulundurdu. 2020 yılında “etik markalar” araması, tüm dünyada %300 oranında artış gösterdi. Bu nedenle, 2021 yılında ve daha sonrasında da markanızın etik konulardaki tutumu müşterinin gözünde her zaman öncelikli konulardan biri olacak.

Müşteriler artık daha iyi fırsatlar bekliyor.

Pandemi dönemi dünyadaki herkesi en çok ekonomik açıdan etkiledi ve 2021 yılı da muhtemelen bu yaraları sarmak için yeterli olmayacak. Bu nedenle bu dönemde en çok yapılan aramalar genellikle fırsatlar ve promosyonlar üzerine oldu. Müşteriler satın alma kararlarını verirken artık tüm ürünleri fiyat-performans oranında daha fazla inceliyor. Bu nedenle önümüzdeki dönemde de indirim, promosyon gibi fırsatlar sunan markalar, bir adım önde olacak.

Müşteriler tüm ürünler için çeşitli teslimat seçenekleri bekliyor.

Müşterilerin en çok değişim gösteren beklentilerinden biri de satın aldıkları ürünün onlara teslim edilme süreci oldu. 2020 yılında market alışverişlerindeki teslimat aramaları dahi %50 artış gösterirken, normal şartlarda da online teslimatı oldukça sık yapılan hobi ürünü gibi niş ürünlerde de kapıya teslim seçeneği büyük önem kazandı. 2021 yılında da sattığı ürünlerin ve hizmetlerin teslimat sürecini müşteri beklentisine göre şekillendirecek olan işletmeler daha karlı çıkacak.

Müşteri talebinde hareketlilik sürecek.

2020 yılı hepimiz için beklenmedik bir şekilde sürdü ve bitti, bu süreçte müşterilerin talepleri ve davranışları bazen haftalık olarak bile değişim gösterdi. İçinde bulunduğumuz sürecin neler getireceği bilinmezliğini korurken, müşterilerin taleplerinde ve beklentilerinde olacak dalgalanmalar da şu an için gizemini koruyor. Bu nedenle 2021 yılında ve daha sonrasında da bu davranışları aktif bir şekilde izleyip, doğru çıkarımlarda bulunmak ve hızlı aksiyon almak tüm işletmeler için büyük önem arz ediyor.

2020 yılında aniden gelişen şartlar, pazarlama dünyasını zorlu bir süreçle boğuşmaya itti ancak, 2021’yi ve gelecek yılları daha öngörülebilir şekilde sürdürebilmemiz için bizlere oldukça fazla ipucu bıraktı. Bu ipuçlarını en faydalı şekilde değerlendiren işletmeler önümüzde yıllarda oldukça avantajlı olacak.

Menü