Sosyal medya paylaşımları hangi saatte yapılmalı?

  1. Anasayfa
  2. chevron_right
  3. Blog
  4. chevron_right
  5. Sosyal medya paylaşımları hangi saatte yapılmalı?

İnsanların ortak dünyası olan internetin en önemli iletişim kanalı sosyal medya platformları insanlar tarafından çok yoğun olarak kullanılıyor. Bu yoğun kullanımı sayılarla ifade ettiğimizde durum daha net bir şekilde ortaya çıkmış oluyor. Türkiye’de 59 milyon internet kullanıcısı var ve bu internet kullanıcılarının 52 milyonu sosyal medya kullanıcısı. Durum böyle olunca da sosyal medya, müşterileri ile iletişimde olmak isteyen işletmeler için harika bir kanal halini alıyor.

İşletmemizin bir sosyal medya hesabı var. Paylaştığımız içerikler var ancak dijital iletişim burada bitmiyor maalesef. Dijital iletişimde kullanıcıların etkinlikleri ölçümlenebildiği için hangi günde, hangi saatte, hangi sıklıkla, hangi aktiviteyi yapacağı tahmin edilebiliyor. Bu durumda da doğru planlama ile doğru içeriği paylaşmak başarıyı kendiliğinden getiriyor.

Sosyal medya paylaşımlarının doğru saatini tespit edebilmek için hedef kitlenin iyi anlaşılması gerekiyor. Her sosyal medya platformunun ve bununla beraber her kitlenin farklı dijital alışkanlıkları mevcut. Örneğin beyaz yakalı insanları hedefleyen bir işletme için 01.00 – 04.00 sosyal medyadaki en verimsiz zamandır.

Hali hazırda bir sosyal medya hesabınız ve hesabınızı takip eden bir kitleniz varsa işiniz daha kolay. Sosyal medya platformlarının yönetici araçları ve üçüncü parti sosyal medya araçları sayesinde istatistiklerinize ulaşabilirsiniz.

Facebook ve Instagram’ın yönetici aracı olan “İçerik Stüdyosu”ndan alınan “Takipçilerinizin Instagram’da Olduğu Zamanlar” grafiği aşağıdaki gibidir.

Bu grafik sayesinde kendi kitlenizin Instagram’da en yoğun olduğu vakti öğrenip paylaşımlarınızı aktif saatlere göre düzenleyebilirsiniz.

Eğer hali hazırda bir sosyal medya hesabınız yoksa paylaşımlarınızı bir süre tahmini saatlerde yapmanız bir sakınca olmayacaktır. Paylaşımlarınıza düzenli olarak devam ettikten sonra kitlenizin aktiflik saatlerine erişilebilir hale geleceksiniz.

Unutulmaması gereken önemli bir nokta planlamanın her şey olmaması. İçerik tüm planlamaları delip geçecek kadar önemlidir. İyi bir içerik hangi saatte paylaşıldığından bağımsız bir şekilde çok etkileşim getirebilir. Her zaman takipçilerinizin faydasına olacak içerikler üretmeye odaklı olmalısınız. Sadece satış odaklı bir sosyal medya yönetimi takipçilerinizin sizden uzaklaşmasına neden olacaktır.

Menü