2020’nin En Popüler Kelimesi: Neden?

  1. Anasayfa
  2. chevron_right
  3. Blog
  4. chevron_right
  5. 2020’nin En Popüler Kelimesi: Neden?

2020, tüm dünyaya eşi benzeri görülmemiş bir deneyim yaşattığı gibi; Facebook reklamları, Instagram reklamları ve Google reklamları için de yepyeni bir dönemin başlangıcı oldu. Bu sıkıntılı süreçte insanların akıllarındaki en büyük soru da kuşkusuz, “Neden?” oldu.

Google tarafından bir video ile açıklanan verilere göre, 2020 yılında kullanıcıların arama motorunda en çok “Neden?” sorusunu sordu. Özellikle Covid-19, Avustralya yangını, Amerika’daki ırkçılık olayları gibi dünya çapında yaşanan krizler, insanları neden sorusuna sormaya itmiş görünüyor. Bu süreçte dijital pazarlama uzmanları da “Tuvalet kağıdı neden satıldı?” ya da “Neden en çok teknolojik ürünler satıldı?” gibi soruları yakalara kendi stratejilerini, bu sorular üzerine birçok kez değiştirdi.

“Neden?” sorusundan sonra en çok yapılan aramalar; “kimde var” ve “stokta” oldu.  Bu süreçte yine sıklıkla yapılan; ne zaman dışarı çıkılabilir, evde nasıl çalışılır, mağaza saatleri, güvenlik kısıtlamaları gibi Google aramaları, tüketicilerin temel satın alma davranışlarındaki değişime de ışık tuttu.

2021’de insanlar en çok hangi soruları soracak ya da en çok aranan kelimeler neler olacak kestirmemiz güç ancak yaşadığımız zorlu süreçler kuşkusuz ki yine bu konuda belirleyici olacak ve insanlar, akıllarındaki soruların cevaplarını yine öncelikle Google üzerinde bulmaya çalışacaklar.

Menü