Alışveriş Sezonunda Büyümeyi Açığa Çıkarmak

Blog

Global Web Index Temel’in Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgesinde Fransa, Almanya, İtalya, Polonya, Romanya, İspanya, İsveç ve Türkiye’de 16-64 yaş arası 10.000 internet kullanıcılarına yaptığı anket sonuçlarına göre tüketicilerin satın alma davranışlarını etkileyen en önemli faktörün yaşam masraflarını olduğu tespit etti.

Hızla artan dünya nüfusu, ekonomi ve covid-19 ise diğer etkenler arasında.  Bu sebeple müşteriler büyük indirimleri takip ederek davranışlarını buna göre şekillendiriyor. Meta platformları ise bu konuda arama ve e-ticareti geride bırakarak teklifleri keşfetmek için en iyi platform seçildi.

Bir başka araştırmaya göre ise Meta platformlarının diğer sosyal medya platformlarına göre müşterilerle daha fazla ilişki kurmalarına yardımcı olduğunu açıkladı. 


Meta platformunu kullanarak indirim zamanlarında markanızı ön plana çıkarabilmemiz için yapacağınız bazı ipuçları;

    1.Büyümenizi kişiselleştirin.

 • Büyüme fırsatlarından yararlanmak için müşterilerinizin benzersiz ihtiyaçlarına yanıtlar verin. Var olan müşterilerinizin satın alma davranışlarını inceleyip kişileştirirseniz alakalı müşterilere alakalı içerikler sunarsınız. Kişiselleştirilmiş alışveriş deneyimleri müşterilerinize kataloglarını göndererek alacakları hediye için bir fikir verebilirsiniz.
 • Sinyal kuvvetlerinden, ürün kataloglarından ve otomasyonlardan yararlanarak kullanıcılarınıza  eşsiz alışveriş imkanı sağlayabilirsiniz.
 • Kreatiflerinizi çeşitlendirerek alışveriş sezonunun alışverişleriyle ilgili farklı motivasyonları karşılayabilirsiniz. En başarılı bulduğunuz üç kreatifi seçin ve hangi etkenlerin yeni hedef kitlelere ve satışlara arttırmaya yönelik olduğunu keşfedin.
 • Geniş hedef kitlelere yönelik Advantage+ katalog reklamları ile geniş ölçekte kişileştirme yapabilirsiniz. *ACABA pazarda ürününüzü hiç değerlendirmemiş kişileri bulmak için bir otomasyon kullanır. Sonrasında ürün kataloğunuzun tanıtımını bu kitlelere yapar ve yüksek arama hacmine sahip olduğunuzda ACABA ölçeğinizi genişletirsiniz. Bu sayede reklam harcaması getirisinizi (ROAS) arttırabilirsiniz.


    2.Büyümeyi katlayın.

 • İnsanlarla birden fazla noktadan bağlantı kuran markaların büyümelerini ikiye katladıkları tespit edildi.Bağlantılı ifade tarzları; Markalı içerik reklamları, canlı yayın reklamları ve bağlantılı deneyimler; reels, arttırılmış gerçeklik, yayın içi, anket reklamları ve  mesajlaşma reklamlarını ile daha fazla kişiye daha fazla noktadan ulaşabilirsiniz. 
 • Çeşitli video formatlarından yararlanmanız alışveriş sezonundaki hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olur. Kısa ve uzun videolar ile potansiyel müşterilerinizle iletişime geçebilirsiniz.

   3.Büyümeyi hızlandırın

Alışveriş yolculuğunuzun hızlı ve güvenli olması, sunduğunun alışveriş hizmetini en üst düzeye getirir. Ortak reklamlar insanların internette ürününüzü keşfetmelerine ve ardından ürünü en beğendikleri perakendecinin internet internet sitesi veya uygulamasından satın almalarına yardımcı olur. 

 • Advantage+ katalog reklamları,kesintisiz bir alışveriş sezonu alışverişi deneyimi için ürünleri insanlarla eşleştirir .Performansınızı en üst düzeye çıkarmak için yeniden hedefleme hedef kitlelerini kullanabilirsiniz.
 • Reddedilen ürünleri gözden geçirin ve bu ürünler için ya yeniden düzenleme yapın ya da itirazda bulunun.
 • Kreatif bindirmeleri, ürününüz hakkında edinilen bilgileri sıfırlamadan alışveriş sezonu promosyonuna dikkat çekmek için kullanabilirsiniz..
 • Mesaj reklamlarını da kullanarak müşterileriniz için özel teklif kodları ve özel promosyonlar sunabilir, kullanıcıların alışverişlerini tamamlamalarına yardımcı olmak için ürün bağlantıları paylaşabilir ya da mağazanıza veya internet sitenize yönlendirebilirsiniz.
 • Ürün etiketleri içeren reklamlar kullanarak ise talebi alışveriş sezonu satışlarına dönüştürebilirisiniz. Alışverişe özel kitleler ve benzer kitlelerden yararlanarak reklamını doğru kişiye doğru zamanda sunun.

   4.Büyümeyi şekillendirin.

Kampanyanızı en değerli anlarda planlayın ve işletme değerini arttırmak için ölçüm yapın. İşletmeler alışveriş sezonunda talebi en üst düzeye çıkartmak için dört aşamada planlama yapabilirsiniz:

 • Verileri (Meta Pixeli, Dönüşümler API’si), kreatifleri ( marka içerikli reklamlar), medya ve ölçümleri kullanarak temelleri oluşturun.
 • İndirimlerinin bilinirliği arttırın.
 • Yeni müşteriler kazanın.
 • Mevcut müşterilerle yeniden pazarlama yapın.
 • Sadakat oluşturun.

*ACABA: Advantage+ Catalog Ads Broad Audiences 

Benzer Yazılar

Menü