Black Friday’de Satışları Arttırmanın Yolları

 1. Anasayfa
 2. chevron_right
 3. Blog
 4. chevron_right
 5. Black Friday’de Satışları Arttırmanın Yolları

Türkiye büyüyen bir pazar ve her geçen sene Black Friday’de daha büyük bir alışveriş harcaması gerçekleşmesi öngörülüyor. Geçen yıl Black Friday döneminde 2.2 milyon ürün satılmış ve en çok alışveriş 00.00 01.00 saatleri arasında gerçekleşmiş. Peki Black Friday dönemini en iyi nasıl geçirebilmek için kullanılabilecek internet reklamcılığı yöntemleri nelerdir? Dijital pazarlama ile satışlarınızı arttırmanın yolları nelerdir?

E-posta pazarlaması hala çok etkili bir yöntem. Black Friday’de e-posta pazarlamasını kullanarak satışlarınızı arttırabilirsiniz. E-posta pazarlamasında kullanabileceğiniz etkili yöntemler şunlar:

 • Bir ürünün sepette bırakılmasının çeşitli sebepleri olabilir. Bu sebepleri bilemeyeceğiniz için sepette kalan ürünleri tekrardan hatırlatabilirsiniz.
 • Müşterilerin alışveriş yaptığı kategoriler yeni alışverişler için iyi bir kapı olabilir. Müşterilerinizin ilgilendiği kategorilerdeki popüler olan ürünleri onlara sunabilirsiniz.
 • Stoğu azalan ürünler hızlı davranmaya itebilir. Müşterilerinizin ilgisi olan belki de daha önce sepetine eklediği ürünlerin stokunun bittiğini hatırlatarak hem onlara iyilik yapmış olursunuz hem de müşterilerinizin hızlı satın alma davranışı göstermelerine sebep olabilirsiniz.
 • Müşterinizin bir ürünü satın aldı, peki her şey burada bitti mi? Bazı ürünler tek başına işlev gösterdiği gibi tamamlayıcı diğer ürünler ile daha faydalı olurlar. Bu sebeple müşteriler tamamlayıcı ürünleri olan alışverişler gerçekleştirdiğinde tamamlayıcı ürünleri de satın alma eğilimi gösterirler. Örneğin biberon satın alan bir ebeveyn biberon ağızlığı ya da emzik de satın alabilir.

 

İnternet siteniz e-ticaretteki en önemli mecranız. Bu mecrayı müşterinin en iyi deneyimi alabileceği şekilde kurgulamak satışlarınızı ve müşteri memnuniyetini kesinlikle arttıracaktır.

 • Müşterilerinizin incelediği ürünlerin alternatiflerini göstermeyi unutmayın.
 • Sepete atılan ürünleri gözden kaçırmayın. Bir müşteriniz sepete bir ürün attıktan sonra internet sitenizde dolaşmaya devam ediyorsa ona sepetteki ürünün alternatifi ürünler gösterebilirsiniz.
 • Müşterilerinizi aradığını bulmayı kolaylaştırarak mutlu edebilirsiniz. Kimse aradığı ürüne ulaşmayı çalışırken ilgisinin olmadığı ürünleri görmek istemez. Arama sonuçlarına filtreleme seçenekleri eklemeniz işleri kolaylaştıracaktır.
 • Veri en güçlü araçlarınızdan, doğru analizlerle onu iyi şekilde kullanabilirsiniz. Müşterilerinizin ilgi alanları örtüşen diğer müşteriler neleri satın almaktan hoşlanıyor? Bu sorunun cevabını almayı veriler ile sağlayabiliyorsanız, şanslısınız. Müşterileriniz bir ürünü incelerken o ürünü inceleyenlerin ilgilendiği diğer ürünleri göstermek yüksek ilişiklik sağlayacağı için satın alma ihtimallerini arttırır.
 • Web tasarımınız güncel ve güven verici değilse, kesinlikle değiştirmeyi düşünebilirsiniz. Aynı zamanda tasarımınızın mobil uyumlu olması da müşterilerinizin size her kanaldan ulaşabilmesine olanak sağlar.

Black Friday dönemini en iyi şekilde geçirmeniz dileğiyle.

Menü