Dijital Pazarlamada Video İçeriklerinin Önemi

Blog

Son dönemlerin en popüler içerik türü olan video, artık dijital pazarlama planlarının bir parçası olmakla kalmayıp merkezine yerleşmiş durumda. Pazarlamacıların %92’si de video içeriklerinin diğer içerik türlerine göre ürün ve hizmetleri daha iyi anlattığını düşünüyor.

Geleneksel pazarlama yöntemlerinin etkisinin azaldığı bugünlerde geç kalmadan video pazarlamasına başlamak için işte size 5 neden.

  1. Video, Dönüşüm ve Satışları Artırır

Günümüz internet kullanıcılarının uzun açıklamalar okuyacak vakti yok. Bu yüzden dönüşüm ve satışların artmasında video altın değerinde. Web sitenizin açılış sayfasına veya sosyal medya hesaplarınıza ürün videolarınızı ekleyerek dönüşümlerinizi %80 oranında artırabilirsiniz. Aynı zamanda araştırmalar gösteriyor ki bir ürün veya hizmet hakkında açıklayıcı bir video izleyen tüketicilerinin %74’ü daha sonra satın alma davranışı gerçekleştirmekte.

  1. Video Güven Oluşturur

Dijital pazalama faaliyetlerinde başarı elden etmenin önemli bileşenlerinden biri de güvendir. Bilgi ve içerik kirliliğinin üst seviyelere çıktığı bu dönemde, video içerikler ile firmanız ve ürünleriniz/hizmetleriniz hakkında güvenilir bilgiyi tüketicilere ulaştırabilirsiniz. Tüketicilerin %57’si videoların çevrimiçi satın alma konusunda kendilerine daha fazla güven verdiğini söylüyor.

  1. Video Pazarlama Her Şeyi Açıklayabilir

Ürün ve hizmetlerin kullanım şeklinden, hayatımıza katacağı değerlere kadar her şeyi video ile anlatabilirsiniz. Reklam videoları, eğitici videolar, animasyon videolar, müşteri görüş videoları ve canlı videolar gibi daha birçok yöntem video pazarlamasında kullanılmakta. 

Videonun en büyük gücü hem görsel hem de işitsel öğelerin bir arada yer almasıdır. Görsel öğeler müzikle desteklenerek tüketicinin duygusal merkezine direkt hitap etmeyi sağlar. Bu da marka ve ürünlerin/hizmetlerin akıl kalıcılığını %80 oranında artırır. 

  1. Video, Mobil Kullanıcıların Tercihidir

Özellikle 2013 yılından beri video ve mobil birbirlerine yakın bir grafikte büyüme gösteriyor. Dünyanın en büyük video izleme platformu olan Youtube, mobil video tüketiminin her yıl %100 arttığını bildiriyor. Ayrıca Google, mobil kullanıcılarının video ve reklamlarda gördükleri markalarla kişisel bağlantı duygusu hissetme olasılığının TV izleyicilerinden iki kat ve masaüstü izleyicilerden 1,4 kat daha fazla olduğunu söylüyor.

  1. Google Videoları Seviyor

Videolar web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların sitenizde geçirdiği süreyi artırmada çok etkilidir. Ziyaretçilerin sitenizde uzun kalması da güven oluşturur ve arama motorlarına sitenizin iyi içeriğe sahip olduğunu bildirir. Eğer web sitenizde video içeriğiniz varsa Google’da ilk sırada görünme olasılığınız rakiplerinize göre 53 kat daha fazladır.

Kaliteli video içerikler ile hedef kitlenize ulaşarak satışlarınızı artırmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Benzer Yazılar

Menü