Geleceğin Pazarlaması Metaverse Olabilir mi?

Blog

2020 yılı, pandeminin tüm dünyaya yayılmasıyla beraber değişiklikleri de beraberinde getirdi. Birçok iş yeri uzaktan çalışmaya geçti ve bu anlamda hem çalışanın hem de iş verenin mutlu olduğu yeni bir çalışma hayatına geçiş sürecine girilmiş oldu. Bu uzaktan çalışma sistemi ise Metaverse’ün ilk adımını oluşturuyor. Peki Metaverse nedir? Metaverse ve geleceğin pazarlaması nasıl olacak?

Yeni Pazarlama Evreni: Metaverse

Metaverse, kulağa yabancı gelse de yeni bir kavram değil. İlk defa 1992 yılında bir romanda adından söz edilen Metaverse’ün günümüze kadar evrilmesi söz konusu. Özetle artırılmış gerçeklik teknolojisi ile beraber gerçek dünyadaki cisimlerin veya çevrenin sanal dünyaya aktarılmasıdır.

2021 yılının Ekim ayında Mark Zuckerberg, Facebook’un yeni isminin ‘Meta’ olacağını duyurmasıyla beraber bu sürece geçişi hızlandırdıklarını belirtti. 2030 yılına kadar geçilecek olan bu sanal evren, bir bakıma insanoğlunun hayatını fazlasıyla kolaylaştıracak ve imkanlar sağlayacak.

Mark Zuckerbeg’e göre metaverse evreninde herkesin kendine ait bir ikonu olacak. O ikonun kendine ait bir evi ve arabası, bunun yanında toplantılara katılacağı bir sanal ortamı bulunacak.

Geleceğin Pazar Yeri Metaverse’te Markalar Neler Yapılabilir?

Dijital pazarlama, son yıllarda oldukça önem taşıyan bir pazarlama bileşenidir. Bir ürünün tanıtılması veya pazarlanması amacıyla tüm teknolojik enstrümanların kullanılması durumudur. Bu noktada internetten yapılan alışverişlerde kafada soru işareti bırakan en kritik durum, ürünün canlı olarak görülememesidir. Metaverse ise bu açıdan geleceğin pazarlamasındaki en büyük anahtar olma iddiasını taşıyor. Peki Metaverse evreninde markalar neler yapabilir?

Gerçek Hayatla Paralel Ürün Tanıtımı

Markalar gerçek dünyada gerçekleştirdikleri pazarlama faaliyetlerini Metaverse evrenine taşıyarak, yeni neslin ihtiyaçlarını karşılayan pazarlama deneyimleri yaratabilir. Örneğin Gucci, bir metaverse ve oyun platformu olan Roblox’ta gerçek hayatta olduğu gibi kıyafetlerini sergiliyor ve Roblox’taki ziyaretçiler, Gucci’nin dijital giysilerini satın alabiliyor. Marka bu sayede hem genç hedef kitle için marka bilinirliği artırıyor hem de ayrıcalık duygusu yaratan marka algısını güçlendiriyor.

Mevcut Topluluklarla Etkileşim Kurmak

İnsanların çoğu doğrudan maruz kaldıkları reklamlardan pek hoşlanmaz. Bu yüzden mevcut topluluklar ile işbirliği yaparak ürün ve hizmetlerinizi Metaverse’te kolaylıkla tanıtabilirsiniz. Travis Scott’ın Fornite üzerinden verdiği konseri 12,3 milyon kişinin izlemesi bunun ne kadar etkili olduğunu kanıtladı.

Sürükleyici Sanal Deneyim

Metaverse dünyasının sunduğu imkanlarla birlikte, tüketicilere basit yerleştirme reklamları yerine markalarla etkileşimde bulunabilecekleri sanal etkinlikler sunabilirsiniz. Örneğin, Warner Bros.’un In the Heights tanıtımının bir parçası olarak Washington Heights mahallesinin sanal sunumu gibi kullanıcılarına sürükleyici deneyimler sunduğunu gördük.

Markaların Metaverse Hamleleri

Teknoloji çağdan çağa değişen bir güçtür. Seneler geçtikçe evrilen bu gücü yakalayanlar adapte olmuş ve ayakta durmuş, yakalayamanlar ise tarihin karanlık sayfalarına gömülmüştür. Bu noktada yerel ve küresel markaların Metaverse hamlelerine bir göz atalım.

Facebook

Facebook ya da Meta mı demeliyiz? Mark Zuckerberg’ün 2021 yılının Ekim ayında yaptığı konuşmayla beraber Metaverse halka tanıtıldı ve nasıl bir yol izleneceği konusunda bilgilendirmeler yapıldı. Şirketin ismini Meta olarak değiştirdiklerini belirten CEO, önlerindeki on yıl boyunca kademeli olarak değişikliğe gideceklerini belirti.

Microsoft

İş dünyasında bulunan veya eğitim gören birçok kişinin yakından tanıdığı Microsoft Teams, Amerikalı şirketin Metaverse evreninde attığı ilk adımlardandır. Google gibi gelirlerinin neredeyse tamamını reklamdan elde eden bu tarz pazarlama araçlarının Meta evreninde sıradaki hareketi merak edilmekte.

Fortnite

2020 Nisan ayında Travis Scott, Fortnite adlı bir oyunda konser verdi. Anlık olarak 12.3 milyon kişi tarafından izlenen bu etkinlik, metaverse alanında gerçekleştirilmiş en büyük organizasyonlardan biri oldu.

Metaverse’te Profaj

Profaj olarak geçtiğimiz haftalarda ilk Metaverse toplantımızı gerçekleştirdik. Sanal gerçekliğin gün geçtikçe önem kazandığı ve geleceğin pazarlamasında büyük rol oynayacağı bu sanal evrende biz de yerimizi almış bulunuyoruz. Zaman geçtikçe bu evrendeki çalışmalarımızı yoğunlaştırıp artırılmış gerçekliğe bir adım daha yaklaşmayı hedefliyoruz.

Benzer Yazılar

Menü