Instagram Reels özelliği nedir? Nasıl kullanılır?

  1. Anasayfa
  2. chevron_right
  3. Blog
  4. chevron_right
  5. Instagram Reels özelliği nedir? Nasıl kullanılır?

Instagram Ağustos ayı içerisinde yeni bir özelliğini tanıttı: Reels.

Dijital pazarlamanın en etkili mecralarından biri olan Instagram, internet reklamları ile işletmelere satış fırsatları yakalatırken gönderiler, video ve hikaye özellikleri ile hayatın içinde olmaya devam ediyor. Tüm yeni özellikleri ile hayatımızın içinde daha fazla pay almayı hedefleyen Instagram Ağustos ayı içerisinde yeni bir özelliğini tanıttı: Reels.

Instagram içerisindeki her bir özellik insanlar için farklı bir mecra gibi çalışıyor. Basit anlatımıyla “Hikayeler”de farklı bir paylaşım formatı, “Ana Sayfa”da farklı bir paylaşım formatı kullanıyoruz. Bahsedilen format içerisinde paylaşım sıklığı, görselin tasarımı, mesajın amacı gibi öğeler mevcut. İletişimde mesaj, mecradan bağımsız düşünülemez. Mecranın normallerine göre mesaj değişim gösterir ve kabul görür. Aynı mesaj farklı bir mecrada olursa kabul görmeyebilir hatta dışlanabilir.

Buna örnek olarak kişisel hesabımızda “Gönderi” olarak paylaştığımız kendimize ait bir fotoğrafı daha çok özenerek seçerken “Hikaye” olarak paylaştığımız fotoğrafımızı daha az özenerek seçmek gösterilebilir. “Gönderi” formatında ise mesaj kalıcıdır ve kişisel vitrinimiz olan profilimizde uzun süre mevcut olacaktır. “Hikaye” ise 24 saatin sonunda silinip gidecektir.

Reels, bilindiği üzere TikTok’un bir kopyası ve ona benzer dinamikler taşıyor. Instagram da içerik üreticilerinden bu dinamiklerle içerik üretmesini öneriyor. Aksi takdirde 15 saniyelik videolar teknik olarak “Hikayeler” özelliğinde de mevcut. Hedef kitlenizle Reels üzerinden buluşmak istediğinizde bu sebeple kısa vadede satış odaklı olamazsınız. Olmaya çalışırsanız mecra ile mesajınız uyuşmayacağı için yukarıda bahsettiğimiz gibi kabul görmeyebilir hatta dışlanabilirsiniz.

Markanız ile “Reels” videolarında bulunmak istiyorsanız, bugüne kadar kitleniz ile kurduğunuz iletişimi tekrardan düşünün. Samimi bir iletişim kurduysanız ya da bu yoldan ilerlemeyi amaçladıysanız, “Reels” girmeyi düşünebileceğiniz bir mecra olabilir.

Peki “Reels” içerikleri üretmek markanıza neler katacak? Yeni bir mecra olması iyi üretilmiş bir içeriğin çok daha fazla etkileşim yaratmasına neden olur. İnternette sürekli yeni içeriğin peşinden giden kullanıcılar hoşlarına gidecek “yeni” içeriğe daha çok sevgi göstermeye hazırlar.

Menü