Markanızı YouTube’da Öne Çıkaracak 5 Konu

Blog

1- Hem markaya hem de ürünlere odaklanın.

Pazarlama konusunda firmaların yaptığı en büyük hamlelerden biri branding odaklı strateji belirlemek olmaktadır. Yapılan reklamın konusu ne kadar ilgi çekici ve büyüleyici olursa olsun eğer üründen uzaksa başarıya ulaşmak zordur. Reklamdaki etkileyici unsurlar eğer markanıza yansımıyorsa bir eksiklik var demektir. Pandemi dönemiyle beraber rekabetin arttığı ve markaların aynı banttaki fiyatlarının gün geçtikçe yükselmesiyle yeni bir ticaret dönemine girildi. Bu benzerliklerin arttığı dönemde zirvede yer almayan firmalar bile marka odaklı doğru tanıtımlarla Google Ads Leaderboard’a girmeyi başardı.

2- Markanızın videodaki sürekliliğine önem verin.

Binlerce YouTube reklamında yapılan araştırmaların sonuçlarına göre ilk 5 saniyede markanın odak noktası olduğu videolar, hedeflerine daha rahat ulaşmaktadır. Özellikle videonun ilk saniyelerinde markanın organik bir şekilde, sanki doğal bir unsurmuş gibi gösterilip videoya adapte edilmesi ise tüketicinin markayla duygusal bir bağ kurmasını sağlamaktadır. Video süresince markanın ara ara hatırlatılması ise sizi başarıya ulaştıracak bir ipucu olarak sunulmaktadır.

3- Videonuzdaki işitsel ögelerin seçimine özen gösterin.

İstatistiklere göre YouTube videolarının %95’i sesli bir şekilde izlenmektedir. Bu noktada doğru kullanılan cümleler veya kelimeler istenileni de beraberinde getirecektir. Bu zamana kadar evde dilinize takılan reklam metinlerini düşünün. Doğru kodlarla beyinde yer edinen bu reklamlar, sürekli tekrar edilmesiyle birlikte marka değerini yükseltmektedir. Müzik seçimi ve kullanılan müziğin videonun akışına uygun olması ise videonuzun dikkat çekiciliğini ve akılda kalıcılığını artıran diğer bir unsurdur.

4- Markanızın tüm değerlerini gösterin.

Yapılan incelemeler sonucunda logonun olmaması doğru bir tercih. Güçlü bir reklam için markayla bütünleşmiş bütün değerler kullanılabilir. Vodafone örneğindeki gibi kırmızı renklere reklam içinde yer vermek iyi bir örnektir. Fanta’da da durum aynıdır. Turuncunun sürekli olarak kullanılması ve ara sıra ekrandan yok olup tekrar belirmesi en etkili örneklerdendir.

5- İyi kurgulanmış bir hikaye, başarı getirir.

Bir markanın reklam konusunda dikkat etmesi gereken en önemli noktalardan biri hikayedir. Uzun sürmeyecek fakat sürükleyici bir hikaye döngüsünün olduğu marka çalışmalarında başarı sağlanabilir. Geçmişte Opet Full Force ve Cem Yılmaz’ın yaptığı ortak işbirliği, Opet için büyük ses getirdi ve ‘Gitt’ arabası her yerde satılmaya başlandı.

Benzer Yazılar

Menü