Markanızın Online ve Offline Trafiğini Nasıl Arttırabilirsiniz?

Blog

Online ve Offline Trafik Nedir?

Online ve offline trafiği daha iyi anlamak için öncelikle online ve offline pazarlamanın ne olduğuna kısa bir göz atmak gerek. Online pazarlama, internet üzerinden yürütülen reklam kampanyalarının tamamına denir. Google, Meta gibi büyük markalar hedef kitlelerine ulaşmak için online pazarlamayı tercih ediyor. Offline pazarlama ise geleneksel yöntemler ile gerçekleştirilen reklam çalışmaları olarak en basit anlamda ayrıştırılabilir. Online trafik, kullanıcıların web site ve mobil uygulamalardaki etkileşimleri, gerçekleştirdikleri ziyaret ve dönüşümler anlamına gelirken; offline trafik ise tüketicilerin fiziki olarak mağazaya yaptığı ziyaretlere denir.


Peki online ve offline trafiği nasıl arttırabilirsiniz?

E-ticaretteki gelişim ile birlikte ciddi artış gösteren online trafik, hayatımıza girdiği andan itibaren hem perakendeciler hem de tüketiciler için hayati bir öneme sahip olmuştur. Pandemiyle beraber kullanımı artan e-ticareti ve online trafiği markanızın lehine çevirmek için yapabilecekleriniz ise aslında çok kolay.


1- İyi Bir Kullanıcı Deneyimi Sunun

Müşterilerin en çok dikkat ettiği konulardan biri pratik kullanım. Eğer mağazanız uygun konumdaysa offline trafik için en gerekli şartı yerine getirmiş demektir. Online trafik için ise, tüketiciler web sitenizin anlaşılır olması ve onlara sorunsuz gezinme imkanı sunması gerekiyor. Unutmayın ki pratik bir web sitesi veya mobil uygulama, müşterilerin markanızı tercih etmesini sağlayacaktır. Özellikle yeni kuşak tüketicilerin dikkat sürelerinin oldukça düşük olduğunu unutmayın. Kolay ve dikkat çekici bir web tasarım sayesinde yeni kuşak potansiyel müşterilerinize iyi bir deneyim sunarak onları sadık müşterilere çevirebilirsiniz.


2- Reklamlarla Müşterilerin Aklında Yer Edinin

Ortalama bir tüketici günde 1000’e yakın reklama maruz kalıyor. Peki, diğerlerinin arasından sıyrılarak potansiyel müşterilerinize nasıl ulaşacaksınız? İşte sürekli reklamlar burada devreye giriyor! Entrepreneur dergisinin yaptığı bir araştırma, tüketicilerin bir markaya en az 7 kere maruz kalmadan satın alımı yapmadığını gösteriyor.


3- İlgi Çekici İçeriklere Yer Verin

Web sitenizde veya mobil uygulamanızda zaman geçiren kullanıcılara iyi bir deneyim yaşatmak ve sitede geçirdikleri süreyi uzatmak için hedef kitlenizin ilgisini çekecek içeriklere yer vermeniz oldukça önemli. Müşterilerinizin karşısına, onların ilgilendiği konularda içerikler sunmak, ürün ve hizmetlerinizi onların dikkatini çekecek şekilde göstermek ve anlatmak bunun için yapabileceğiniz işlemlerden bir tanesi.

En önemli odağınızın her zaman müşteri olması gerektiğini unutmayın, müşteri odaklı bir yaklaşımı benimseyerek hem online hem offline olarak tüketicilerin aklında yer edinebilir, akılda kalıcı bir marka olabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Menü