Metaverse Evrenine Nasıl Giriş Yaparım?

Blog

Marc Zuckerberg Facebook’un adını Meta olarak değiştirdiğinden beri Metaverse’ün ne olduğu, ne işe yaradığı, yatırım yapılıp yapılmaması gerektiği gibi birçok soru ortaya çıktı. Bugün o soruların bir kısmına cevap vermeye çalışacağız.

Metaverse ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin!

Nedir bu Metaverse?

Dünyanın dilinden düşmeyen Metaverse aslında en basit olarak sanal gerçeklik teknolojisinin geliştirilmiş hali, bir kurgusal evren olarak tanımlanabilir.

Metaverse’te şirket satın alabilir, kendi markanızı kurabilir ya da var olan markanızın Metaverse’te bir şubesini açabilirsiniz!

Hangi markalar Metaverse’te yerini aldı?

En bilinen markalar yavaş yavaş Metaverse’te yerini almaya başladı bile! Marka bazında bakıldığında, şu anda Metaverse’te mağaza açan markalardan en büyüğü %15 ile H&M! H&M’in ardında Adidas (%9), Nike (%7) ve Facebook (%7) geliyor. Aynı zamanda Metaverse’e giren markalar arasında Burberry, Gucci, Dolce Gabbana, Samsung ve Balenciaga bulunuyor.


Metaverse’e giriş için ne yapmak lazım?

Metaverse’e giriş yapmak aslında çok kolay. Öncelikle bir kripto cüzdanı oluşturmak gerekiyor. Ardından seçtiğiniz platformda bir hesap açın ve en başta açtığınız kripto cüzdanınızla, seçtiğiniz platformun kripto para birimini satın alın. İşte bu kadar basit! Sonrasında dilediğiniz arsayı alabilir ve markanızı Metaverse’e taşıyabilirsiniz.

Şimdi de, Metaverse’ten arsa satın alabileceğiniz platformlardan bahsedelim. 

En büyük ve en fazla yatırımcıya sahip olan platform The Sandbox!

https://www.sandbox.game/en/

İşte gerçek sanal deneyim, Somnium Space!

https://somniumspace.com/

Gerçek dünyadan arsayı sanaldan almak için OVR!

https://www.overthereality.ai/tr/

Metaverse’te en bilinen Axie Infinity!

https://axieinfinity.com/

Bu platformların sayısının ileride çok daha fazla artması bekleniyor. 

Nasıl bir yol izlemeliyim?

Öncelikle markanızın kısa ve uzun vadede neden Metaverse’te bulunması gerektiği, tüketicilerine nasıl bir değer yaratabileceğinin belirlenmesi çok önemli. Sonrasında değer yaratmak ve bunu olabildiğince farklılaştırmak esas nokta. Eğer stratejiniz doğruysa Metaverse’te daha samimi ve gerçek zamanlı etkileşim sağlamak mümkün. 

Metaverse’teki platformlarla anlaşarak kullanıcı deneyimini artırmaya ve geliştirmeye yönelik sanal hizmet ya da ürün sunmak atılacak en doğru adım olacaktır. Uzun vadede markaların, bu platformlarda gerçekleştirdikleri hizmet alanları doğrultusunda gerçek hayatla bağlantılı bir entegrasyon sürdürmeleri çok daha kolay olacaktır. 

Daha önce giriş yapmış, bana örnek olabilecek markalar nelerdir?

Metaverse’e şimdiden giriş yapmış markaları sizin için derledik!

Meta

Meta (Facebook’un yeni yüzü), önümüzdeki 2-5 yıl içinde Metaverse’te yapacakları ve nasıl bir yol izleyeceklerine dair detayları paylaştı. Marc Zuckerberg, Metaverse açıklamasında, Metaverse’te kullanılacak teknolojik yenilikleri ürettiklerini duyurdu. Zuckerberg, bu konudaki görüşünü “Metaverse’ü hayata getirmek.” olarak tanımlıyor.

Epic Games

Epic Games, sevilen oyun Fortnite’ın ve oyun motoru Unreal Engine’in sahibi, en bilinen sanal oyun şirketlerinden bir tanesi. Epic Games, Metaverse’te kullanıcıların birbirleriyle ve markalarla iletişime geçebileceği bir sanal ortam yaratmak istediğini söylüyor. 

Microsoft

Metaverse, Microsoft Teams’e geliyor! Microsoft, Microsoft Teams için örgüsel ağı 2022’de yayınlanacağını söyledi. Bu sayede Teams kullanıcıları, Metaverse’te üzerinden fiziksel buluşmalar yapabilecek ve birlikte holografik sunumları izleyebilecek.


Daha sonra giriş yapsam olmaz mı? Neden elimi çabuk tutmalıyım?

Metaverse’te arsa almak için acele edin çağrısı yapan Gayrimenkul İçin Strateji Platformu (GİSP) Başkanı Hakan Gümüş, Metaverse’teki gayrimenkul hareketlerinin şu anda başlangıç seviyesinde olduğunu ve buraya hızlı konumlanan markaların kazançlı çıkacağını söylüyor. Durum böyleyken Metaverse’e giriş yapmak için acele etmek bir avantaj olacaktır.

Metaverse’teki arsalar tıpkı gerçek hayattaki gibi. Hızlı yatırım yapanlar kazanıyor, arsalar gün geçtikçe değerleniyor. Sanal dünyada hız çok önemli, bu yüzden Metaverse’e girmek için elinizi çabuk tutmanız gerekiyor.

Metaverse’e girmek için markam uygun mu?

Elbette! Doğru yönlendirilme, danışmanlık hizmeti ve reklam kampanyalarıyla sizin markanız da Metaverse için uygun olacaktır. Metaverse’te, bir marka olarak atmanız gereken en önemli adımlardan biri sunacağınız iletişimin marka imajınızla birebir gitmesidir. 

Profaj olarak bu süreçte size nasıl destek verebiliriz?

Metaverse’e girmeye karar verdiğiniz andan itibaren Profaj olarak yanınızdayız! İletişimin marka imajı ve söylemiyle birebir gitmesi aradığınız temel kriter olmalı.

Profaj olarak doğru danışmanlık hizmetiyle, yapacağınız yatırımın markanıza uygun bir stratejide olması ve bu doğrultuda ilerlemesi için çalışıyoruz.

Danışmanlığın yanı sıra web sitenizin uygun şekilde düzenlenmesi, videolar ile metaverse’e geçiş sürecinin tanıtılması ve dijital reklam seçenekleriyle daha büyük kitlelere ulaşmanız noktasında markanıza hem Metaverse’te hem gerçek hayatta sağlam bir temel yaratıyoruz.

Benzer Yazılar

Menü