Müşterilerinizle Nasıl Samimi Bir İlişki Kurabilirsiniz?

Blog

4 Adımda İnceleyelim

Google’ın uygulama çözümleri başkanı Sara Ruiz Ware’a göre müşterileri, istediklerini sunacak kadar yakından tanımalı ancak onları bunaltmamalısınız. Müşterileriniz ile samimi bir iletişim kurmak için dikkat edilmesi gerekenleri 4 adımda inceleyelim.


İlk İzlenim En Önemlisi

İnsanlar arasında olduğu gibi, müşteri ve marka arasında da ilk izlenim çok önemlidir. Potansiyel müşterilerinizle iletişim kurarken onlara iyi bir deneyim sunmanız gerekir. Markanızı yeni yeni tanıyan birinin karşılaştığı ilk iletişim deneyimi, onun sizinle ilgili fikrini hemen belirleyecektir.

Eğer bu deneyim pozitif olursa, müşteri sizi pozitif bir marka olarak hatırlar. Eğer bu deneyim negatif olursa, müşterinin ilgisini pozitife döndürmek zordur. Bu yüzden ilk izlenimin pozitif olması gerekir. 

 


Müşterilerinizin Sınırlarına Saygı Duyun!

Müşterilerle çok sık iletişime geçmek onların markanızdan uzaklaşmasına sebep olur.

Bazı markalar müşteri ürünü indirdikten ya da satın aldıktan hemen sonra onlara sürekli e-mail yada SMS göndermeye başlıyor. Bir süre sonra müşteri sıkılıyor ve markadan uzaklaşmaya başlıyor. Müşterilerinizin sınırları olduğunu hatırlayarak iletişim kurmak, bu sınırlar içinde markanızı hatırlatma çalışmalarına gitmek en doğrusu olacaktır.

 


Altyapınız Sağlam Olsun

Görüşmelerinizde sorun yaşamamak için kullandığınız otomasyon sisteminin ve altyapınızın sağlam olmasına dikkat edin. Telefon görüşmelerinde müşterilerin doğru kişilere, kısa süre içinde aktarılması ve iletişimde bir kopukluk olmaması müşteri ve marka arasındaki iletişimin iyi olması için önemlidir.

Her müşterinin mizacı aynı değildir. Onlarla iletişim kurmanın en önemli adımlarından biri sorunlarını dinlemek ve anlamaktır. Müşterinin sorununu anladıktan sonra onlarla samimi ve dürüst bir şekilde konuşmalısınız. 

 


Bekleme Sürelerini Azaltın

Tüketicilerin, müşteri hizmetleri bölümünde yaşadığı en büyük sorun bekletilmektir. Müşteri hizmetlerine ulaşılmasının zor olduğu bilinen bir marka müşteriler tarafından tercih edilmeyecektir.

Uzun süre telefonda bekletilmiş bir müşteri ya telefonu kapatacak ve o markayla iletişimini kesecektir ya da sonunda müşteri temsilcisine ulaştığında tepkisi sert olacak ve markaya karşı negatif bir izlenim edinecektir. Bu durum müşteriyle olan iletişiminize büyük zarar verir, bu yüzden bekleme sürelerinin minimumda tutulması gerekir. Bu sayede müşterilerinizle daha samimi bir iletişim kurabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Menü