Youtube’dan Satın Almaya Giden Yol

  1. Anasayfa
  2. chevron_right
  3. Blog
  4. chevron_right
  5. Youtube’dan Satın Almaya Giden Yol

Youtube, günümüzde video pazarlamasının en aktif kullanılan platformu olarak dünyada 2 milyar, Türkiye’de ise 39 milyondan fazla tekil kullanıcıya sahip. İnternet reklamları alanında, Facebook reklamları ve Google reklamlarının yanı sıra Youtube da satın alma konusunda oldukça büyük bir rol oynuyor.

Özellikle büyüyen içerik havuzu sayesinde gençlere hızlı ve etkili şekilde ulaşan Youtube, 18-34 aralığında kişilerden Türkiye’de 15 milyonluk bir erişim alıyor. Bu veriler ışığında da dijital pazarlama alanında markaların en çok tercih ettiği ve yatırım yaptığı mecralardan biri Youtube oldu.

Youtube’un satın alma davranışı üzerindeki etkisi üzerinde yapılan araştırmalara göre 4 madde öne çıkıyor:

1 – İnsanların %90’ından fazlası yeni marka ve ürünleri Youtube’da keşfederek satın alma kararını veriyor.

2 – Alışveriş yapanların %55’inden fazlası ürünü önce Google üzerinden arıyor, daha sonrasında daha fazla bilgi almak için ise Youtube’a danışıyor.

3 – Alışveriş yapanların %40’ından fazlası araştırma süreçlerinde, Youtube’da keşfettikleri ürünleri satın alıyor.

4 – Alışveriş öncesinde araştırma yapılan yerlerin başında %70 ile arama, %59 ile video, %53 ile de perakende uygulamaları geliyor.

Potansiyel müşterinin kafasındaki satın alma fikrini eyleme dökme konusunda oldukça etkili olan Youtube’da hedef kitlenizi kazanmak için; tüketicilerin yaptıkları aramalara bakarak en ilgili ve iyi müşterileri bulun, TrueView for Action ile optimize edilmiş yeni formatları kullanarak tüketicilerin ilgisini eyleme dönüştürün ve tüm bu adımların işe yaradığından emin olmak için ölçümlemelerinizi diğer reklam platformlarıyla kıyaslayarak verimliliğinizi ölçün.

Menü