Dijital reklam yatırımları kriz ve durgun ekonomi dönemlerinde artıyor

  1. Anasayfa
  2. chevron_right
  3. Blog
  4. chevron_right
  5. Dijital reklam yatırımları kriz ve durgun ekonomi dönemlerinde artıyor

Dijital reklam düşünen ve içselleştiren firmaların en büyük amaçlarından biri akılda kalmak ve markaya ait bir karakter ve kimlik oluşturmaktır. Ölçülebilir yönüyle son 10 yıldır hayatımızda olan dijital reklam, her türlü ekonomik ve sosyal duruma göre de şekillendirilmektedir.

Kriz ve durgun ekonomi dönemlerinde azalan talebi yukarı yönde dengelemeye çalışan işletmeler daha verimli pazarlama ve satış araçlarına yöneldiği için Google AdWords ve Facebook reklamlarını daha yüksek oranda tercih ediyorlar. Ayrıca, Google reklamları ve Facebook reklamları her büyüklükteki işletmenin pazarlama ihtiyaçlarına cevap veren bütçeler ile kurgulanabildiği için de birçok işletme için daralan pazarda hızlı kurtuluş yolu olarak tercih ediliyor. Böyle dönemlerde daha yüksek bütçeler ile satın alınabilen ve dijital reklamcılığa göre daha düşük verim sağlayan billboard reklamları, gazete reklamları ise tam tersine büyük yara alıyor.

Özellikle durgun ekonomi ve daralan ekonomik durumlarda müşteriler daha ucuza satın alma fırsatlarını internetten araştırırken, satın alma kararlarında daha dikkatli olmak için daha uzun süre araştırma yapıyor ve bu araştırmaları daha çok mobil telefon ya da bilgisayarları ile internet üzerinden gerçekleştiriyor.

Böyle dönemlerde internet reklamlarını etkin kullanan işletmeler ise daralan pazardan daha fazla pay alırken rakiplerinin kaybettiği pazarda pastadan daha büyük dilim alıyor.

Menü
Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this