Yeni Yıl Yaklaşırken Hedef Kitleniz İle Etkileşimi Artıracak 5 Yöntem

  1. Anasayfa
  2. chevron_right
  3. Blog
  4. chevron_right
  5. Yeni Yıl Yaklaşırken Hedef Kitleniz İle Etkileşimi Artıracak 5 Yöntem

Yılın en keyifli zamanları, hediyeleşmenin ve dolayısı ile karşılıklı iletişimin çok yoğun yaşandığı bir dönem olan yılbaşıdır. Yılbaşı, perakende sektörünün de en çok ivme kazandığı dönemdir. 

Yılbaşı için alışverişi yolculuğu, okulların açılmasından itibaren başlayıp yılbaşı gecesinden sonra da devam eder. Yani önümüzdeki 3-4 aylık süre içerisinde kampanyalarınızı tam anlamıyla hazır etmeniz lehinize olacaktır.

Tüketici davranışlarını anlayabilmek ve yılbaşından sonraki kampanyalarınız için de doğru bir yolda hareket edebilmek amacıyla “arama trendleri” size yol gösterebilir.

Daha önce yapılmış olan analizlere göre; Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgesindeki tüketiciler her geçen gün ürünlere daha kolay ulaşabilmeye çalışıyorlar ve maliyet tasarrufuna daha fazla önem veriyorlar. Pazarlamacıların, bu faktörlere önem veren tüketicilerle etkileşim kurup, ihtiyaç duydukları ürün ve hizmetleri sunmak için kullanabilecekleri beş yöntem ise şu şekilde:

1. Net olun

Alışverişlerin yoğun olduğu zamanlarda, müşteriler online alışveriş yerine fiziksel  mağazadan alışveriş etmek isteyebiliyor. Mağazaların açılış saatleri de bu dönemlerde daha geç kapanıp daha erken açılabileceği için mağazaların çalışma saatleri sıkça aratılıyor.

Çözüm: Müşterilerinizin, fiziksel mağazanızın açık olduğu günleri ve saatleri kolayca görmelerini sağlayacak reklam uzantıları kullanmaktır.

2. Kolay ulaşılır olun

Tüketiciler, alışveriş listelerini tamamlamaya çalışırken ihtiyaç duydukları an yardım alabilmek istiyor. 

Çözüm: Google Haritalar’da yerel arama ağı reklamlarınızı gösterin. Böylece, tüketicilerin en yakındaki mağazanız için yol tarifi almasını sağlayın.

3. Cömert olun

Tüketiciler her gün kendilerine alacak yeni bir şey buluyor ve birçoğu da bu işlemlerden tasarruf etmeyi istiyor. Yalnızca hediye alırken değil, internette sipariş edilebilen yemekler ve günlük ihtiyaçlar için de fırsat arayışındalar. 

Çözüm: Tüketicilerin sitenizde incelediği, ancak satın almadığı bir ürünün fotoğrafını içeren yeniden pazarlama reklamlarını kullanın. Bu reklamlara, o an sunduğunuz indirim fırsatlarını ve kodlarını da ekleyin.

4. Yardıma hazır olun

Yılın bu zamanlarında daha fazla ürün satıldıkça ve kargo miktarları arttıkça, siparişlerin gecikme veya kaybolma ihtimali de doğru orantılı olarak artıyor. Bu da müşterilerin alışveriş yaptığı firma ile ilgili aramalarını sorgulamasına neden oluyor. 

Çözüm: Online sohbet seçeneği sunarak müşterilerin sorunlarına yardımcı olun. Pazarlama mesajlarında tahmini gönderim zamanlarını belirtin. Ayrıca reklamlarınıza geri sayım ekleyerek müşterilerin ürünlerini zamanında teslim almalarını sağlayın.

5. Doğru terimleri bulun

Bu dönemde yoğun bir alışveriş trafiği olması sebebiyle bir ürün için binlerce arama terimi yazılabiliyor. 

Çözüm: Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı, daha bilinçli bir arama kampanyasını planlayabilmeniz için alakalı anahtar kelimeleri ve teklif tahminlerini oluşturuyor.

Sonuç olarak reklamverenler ve markalar için pazarlama stratejilerini yeniden gözden geçirmenin tam zamanı. Tüketicilere onların istediği ve yardımcı olabileceği şekilde hizmet ve destek sunun. Herkesin hem online, hem de offline platformda aktif olduğu yılbaşı döneminde satışlarınızı artırma şansını kaçırmayın.

Menu
Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this