Gayrimenkul Reklamları Ne Zaman ve Nasıl Yapılmalı?

 1. Anasayfa
 2. chevron_right
 3. Blog
 4. chevron_right
 5. Gayrimenkul Reklamları Ne Zaman ve Nasıl Yapılmalı?
 • Gayrimenkulde doğru zaman ne zaman?
 • Ne zaman gayrimenkul alınır?
 • Gayrimenkul projeleri ne zaman satılır?
 • Şimdi en önemli soru gayrimenkul reklamları ne zaman ve nasıl yapılır?

1000 üzerinde gayrimenkul projesinin doğrudan dijital pazarlama kampanyalarında yer alan bir ajans olarak rahatlıkla ve verilere dayanarak sizlerle paylaşıyoruz.

Türkiye gibi büyüyen ekonomilerde, genç nüfusun fazla olduğu ülkelerde siyasi ve ekonomik veriler de desteklerse gayrimenkul sektörü genel olarak büyür. Bu büyüme, bazı aylar daha hızlı olur bazı aylar piyasadaki para ve faiz politikalarına göre yavaşlar ya da satın alma kararları birkaç ay ötelenir.

Satın alma davranışlarını anlamak için Google’ın arama verilerini (Google Trends) bir kaynak olarak kullanabiliriz. Konut projeleri aramaları okulların kapanması ile son 12 ayın en yüksek rakamlarına ulaşıyor.

Birçok gayrimenkul firması yaz aylarında satış olmaz algısı ile genel olarak pazarlama iletişimlerine ara veriyor.

Evet, genelde gazete, billboard ve tv gibi geleneksel pazarlama kanallarını kullanan ve bunun dışında dijital reklam kanallarına yatırım yapmayan gayrimenkul firmalarının satışları yaz aylarında düşer. Çünkü müşteri potansiyelleri yaz aylarında yer değiştirir. Müşterilerin bu mevsimde ilgileri tatil, otel, tayin, memleket gibi konulara daha fazla artış göstermektedir.  Kullanıcılar oldukları ya da konut aradıkları yerden uzakta uzunca bir süre geçirir. Bu nedenle muhteşem konut projelerinin çok paralar harcanan billboard reklamları o bölgeye tatil için gelmiş ziyaretçilerden başkasına gözükmez. Fakat unuttuğumuz önemli bir noktadan bahsetmemiz gerekirse, bu kullanıcıların yanlarından eksik etmediği tek bir şey var: Mobil telefonlar.

Yaz aylarında mobil kullanımı tüketici davranışlarıyla yüksek oranda artar. İşte mobil cihaz kullanıcılarını doğru hedefleme yöntemleri ile hedefleyen reklam verenler grafikteki artış eğilimini satış yönünde yakalarlar.

Google arama trendleri yeterli değil ve araştırmalar satın almaya dönüşmüyor diyenler için de TUIK verilerine linke tıklayarak göz atmalarını öneriyoruz. 2013 yılından beri hiçbir yaz ayı diğer aylara göre daha düşük olmamış.

Neden olsun ki?

Tüketiciler evlenmeye, çocuk sahibi olmaya, çocuklarını okutmaya, onlar için yeni okullar araştırmaya, tayin olmaya ve daha iyi dairelere taşınmaya aslında devam ediyorlar.

15 Temmuz 2016

15 Temmuz sürecinin daire satışlarını düşürdüğünü mü düşünüyorsunuz?
Darbe ve siyasi durumların satışları olumsuz etkilendiğinden emin misiniz?
Ya yanılıyorsanız?

Son 30 günlük arama verileri baktığımızda (15 Temmuz sonrası), satılık konut arayanlar böyle düşünenlerin yanıldığını gösteriyor.

15 Temmuz tarihinden sonra ne oldu da insanlar gayrimenkul satın almak için araştırma yapmayı arttırdılar diye merak ediyorsanız:

 • Piyasadaki gergin durum ve doların hızlı yükselişi ile TL’deki belirsizlik ülke olarak sevdiğimiz gayrimenkul yatırımlarını hızlandırdı,
 • “15 Temmuz sonrası piyasa daralır mı ve daralan piyasada uygun fiyatla daire yatırımı yapabilir miyim?” düşüncesi oluşmaya başladı,
 • Faizlerin artacağına olan inanç ile yatırım kararları hızlandı.

Belki de tahmin edemediğimiz birçok nedenlerde bulunmaktadır ancak araştırmalar gösteriyor ki gayrimenkul aramaları 15 Temmuz’dan sonraki gün düşerken, aslında bu düşüş yine hızlı bir yükselişin de başlangıcı oldu.

Benzer şekilde konut kredisi arayanlar da hızlı bir şekilde yükseldi. Rakamlara göre yükselmeye de devam ediyor.

Bugüne geldiğimizde dün (10 Ağustos 2016), Halkbank konut kredilerini indirdiğini açıkladı. Bu 18:58’de haberlere girdi. Bu da 10 Ağustos’da saat 19:00’da konut kredisi aramalarını 7 gün önceye göre tam 20 katına çıkardı.

Özetlememiz gerekirse, gayrimenkul sektörü için altın günler değerini arttırarak devam ediyor.

Konut arayan ve gayrimenkul satın alacak tüketicileri yakalamak için konut projelerinizin reklamını internette yapmak için doğru gün tam da bugün!
Nasıl etkili reklam yapacağınız ile ilgili de çözümler ise tüm tecrübesiyle Profaj’da!

Menü
Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this