Okula Dönüş Dönemi’nde Google’da Neler Oluyor?

  1. Anasayfa
  2. chevron_right
  3. Blog
  4. chevron_right
  5. Okula Dönüş Dönemi’nde Google’da Neler Oluyor?

Okula Dönüş sezonu mobil cihaz kullanımı ve e-ticaretin artmasıyla Türkiye’de de giderek popülerleşen bir alan. Okula dönüş kampanyalarındaki en büyük sıçramalar en çok Eylül ayında gerçekleşiyor. Peki yeni eğitim-öğretim yılı başlarken hedef kitlesi arasında öğrenciler, öğretmenler ve anne-babalar yer alan bir işletme olarak dijitalde satışlarınızı arttırmaya ne kadar yakınsınız?

Aşağıda inceleyeceğiniz Google tarafından 2016 yılında hazırlanan tablo, “Google’da okula dönüş dönemlerinde neler meydana geliyor?”, “En çok aranan konu ve kelimeler nelerdir?”, “Hedef kitlesi öğrenciler ve onların aileleri olan firmalar, pazarlama faaliyet ve maliyetlerini hangi dönemlerde daha çok düşünmelidir?”, “Google’da reklam vermek için doğru zaman nedir?”, vb. gibi pek çok sorunun cevabını özetler niteliktedir. 

2016 yılında Google’da en çok aranan konulara baktığımızda, okulların açılış tarihi yaklaştıkça okul forma ve kıyafetlerine gösterilen ilgi artmaktadır. Son 3 yılda görüldüğü gibi kullanıcılar Temmuz ayından itibaren bu kelime hakkında Google’da arama yapmaya başlıyorlar.

 

“Okul – Forma Kıyafeti”nin hemen ardından gelen diğer konu başlıkları ise aşağıdaki gibidir:

Google’ın verilerine baktığımızda; okulların açılması, spor sezonlarının başlaması ve terlik sezonunun bitmesiyle beraber spor ayakkabılara ihtiyaç artmaktadır.

Google’da en çok aranan kelimeler arasında liste başını nike air max çekerken, onu diğer ünlü markaların ayakkabıları takip ediyor.

Okula dönüş sezonunda en çok aranan kelimelerden birisi de okul çantası. Okul – Forma Kıyafeti gibi okul çantası da Temmuz ayında Google’da aranmaya başlıyor.

Yukarıdaki arama trendlerinin sonucu olarak Google’da diğer aranan konu başlıkları ise aşağıdaki gibidir.

Yağmurluk:

Spor Çantası:

Kırtasiye:

Çalışma Odası:

Kitaplık:

Özetle, öğrenciler ve veliler için oldukça önemli olan karne dönemi ve sonrasında internette meydana gelen arama trendlerine göre sosyal medya, dijital pazarlama ve internetten reklam stratejilerinizi mobile uyumlu olarak şekillendirebilir, doğru zamanda doğru anda mevcut ve potansiyel müşterilerinizin karşısına çıkabilirsiniz.

Menü
Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this