Sosyal Medya Ve Dijital Reklamlar ile Y Kuşağına Ulaşmada 4 Yöntem

  1. Anasayfa
  2. chevron_right
  3. Blog
  4. chevron_right
  5. Sosyal Medya Ve Dijital Reklamlar ile Y Kuşağına Ulaşmada 4 Yöntem

Sosyal medya ve dijital pazarlama çalışmalarında başarıya ulaşmak isteyen markaların yönelmesi gereken kitle, ağırlıklı olarak Y kuşağı olmalıdır. Araştırmalara göre, bugünün ve geleceğin ekonomisini şekillendiren Y kuşağı, satın alma kararı alırken, markaların sosyal medya hesaplarını kontrol etmektedirler. Bu durum da, markaların Y kuşağına ulaşmak için sosyal medya ve sosyal medya reklamlarına büyük önem vermesi gerektiğini bizlere göstermektedir.

Y kuşağına sosyal medya ve dijital reklamlar ile ulaşmanızı sağlayacak 4 yöntemi sizlerle paylaşıyoruz.

  1. Mobil Düşünün

Y kuşağı çok hareketlidir. Her 5 kişiden 1’i internete sadece ama sadece mobil cihazlarla erişmektedir. Pazarlamacılar akıllı telefon fanatiklerinin karşısına çıkmak istiyorlarsa, dijital reklamcılık bunu başarmak için en iyi yoldur diyebiliriz.

Örnek vermek gerekirse, son günlerde Türkiye pazarından çıkması gündemde olan seyahat şirketi Booking.com’un Facebook reklamlarını incelediğimizde, kullanılan görselin dikkat çekici ve görüntü kalitesinin yüksek olduğunu, reklamın mobil uyumlu olduğunu ve kullanıcıya iki seçenek sunarak kullanıcıyı harekete geçirici bir mesaj içerdiğini gözlemliyoruz.

Kısaca, Sosyal Medya ve Dijital Reklamlar ile Y kuşağına ulaşmak için, mobil düşünün, dikkat çekici içerik ve görseller hazırlayın, onların seçim yapmalarını sağlayarak onları harekete geçirici aksiyonlar alın.

  1. Kanıt Gösterin

Y kuşağı, ailesinin, arkadaşlarının ve çevresinin görüşlerini merak eder, önemser ve değerlendirir. Bununla ilgili olarak EMarketer’ın araştırmasına göre, Sosyal medya kullanan Y kuşağının yaklaşık % 70’i, arkadaşlarının sosyal medyadaki paylaşımlarına dayalı olarak en az bir kere satın alma eylemi gerçekleştirdiklerini söylüyor.

Genç tüketicileri kazanmak için ürününüzün veya hizmetinizin kalitesinin sosyal medya üzerinde bir sosyal kanıtı da olmalıdır. Bu nedenle, sosyal medyada ürün veya hizmetinizi paylaşan müşterilerinizin referanslarını takipçilerinizle paylaşarak markanızın, tüketicilere neler sunabileceği konusunda bilgi vermek, onların ilgisini çekmek ve onların hayatına bir fayda sağlayacağını mutlaka göstermeniz gerekir.

Başka bir deyişle, markanızın neden harika olduğunu şirketiniz adına söylemek yerine gerçek kullanıcıların ürün veya hizmetinizi gerçekçi bir şekilde tanıtması Y kuşağına ulaşmanızı ve onların satın almalarını daha da kolaylaştırır.

  1. Faydalı İçerik Sunun

Y kuşağına hitap eden reklamlar hazırlamanın başka bir yöntemi ise faydalı içerikler paylaşmaktır. Faydalı içerikler Y kuşağının dikkatini çeker ve onların bu içeriklerle etkileşim haline olmasını sağlar.

Araştırmalara göre Y kuşağının %64’ü faydalı buldukları içeriğe olumlu yanıt veriyor ve %31’i de kendilerine bir şeyler öğreten, ilginç içerikler sunan markalardan bir şey satın alma olasılığının daha yüksek olduğunu söylüyor.
Örneğin Samsung, Facebook’un carousel reklam modelini kullanarak yayınladığı aşağıdaki reklamda, yeni çıkardığı telefonun kamera özelliklerini video ve fotoğraflarla tüketicilere sunuyor.

Carousel reklamda Samsung, kameranın işlevlerinin, ışıklandırma tekniğinden çekim ip uçlarına kadar kullanıcı için fayda sağlayacak bilgileri video olarak paylaşıyor. Ayrıca bu telefona sahip olacak kişiler de ünlü fotoğrafçı Matt Doscher tarafından çekilen fotoğrafların kalitesini de görerek faydalı ve önemli bilgilere ulaşıyor. Bu reklam modeli ile Samsung, mevcut ve potansiyel müşterileri için hem faydalı bir içerik hem de kullanıcılar için bir sosyal kanıt da sunmuş oluyor.

Diğer bir nokta ise Samsung’un reklamı, yeni çıkardığı telefonu sadece “satın al” mesajı ile paylaşmamaktadır. Bunun yerine kitleyi ünlü fotoğrafçı Matt’ten daha fazla ipucu öğrenmek için reklamı tıklamaya davet etmektedir.

  1. İlgili Olun – Ve Yapabiliyorsanız, Komik Olun

Reklamlarınızda tüketicileriniz ile duygusal bir etki yaratabilirseniz, Y kuşağının markanızla bağlantı kurma, etkileşime girme ve Y kuşağı kitlesinde markanızın farkındalığını artırma oranınız önemli ölçüde yükselir.

NewsCred’in araştırmalarına göre, Y kuşağının %70’i, içeriğini komik ve eğlenceli bulduğu şeyleri sosyal medya hesaplarında daha fazla paylaşıyor.

Örnek vermek gerekirse, dünyada en çok kullanılan ve sevilen dijital müzik hizmeti Spotify, mizahi bir yaklaşım ile Twitter’da bir reklam kampanyası yayınladı.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki başkanlık seçiminin ardından Google’da “Kanada’ya nasıl gidebilirim” konusunda aramaların önemli ölçüde artış görülmesini fırsat bilen Spotify, bu popüler konudan harika bir reklam fikri tasarladı ve kitlesine “Kanada’ya Gitmeden Önce Kanada Müziklerini Keşfet” temalı bir reklam gösterdi. Kitlenin dinlemesi gereken Kanada müziklerinin çalma listelerini sunan hareketli bir Twitter reklamı tasarlayarak en çok da Y kuşağının ilgisini çekmeyi başardı.

Hedef kitleniz Y kuşağı ise, onların seveceği ve etkileşim göstereceği konularla ilgili bir sohbet başlatmak markanızın akılda kalmasını sağlamanın yanında bu kitlenin satın alma eylemini önemli ölçüde arttırır.

Menü
Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this