X Kuşağı Youtube’da Ne İzliyor?

 1. Anasayfa
 2. chevron_right
 3. Blog
 4. chevron_right
 5. X Kuşağı Youtube’da Ne İzliyor?

1960’ların ortalarından 1970’lerin sonlarında doğan X kuşağı Youtube’da neler izliyor merak ediyor musunuz?

Bugünkü yazımızda aslında X kuşağının teknolojik değişimlere nasıl ayak uydurduğuna tanık olacaksınız.

X kuşağının internet ve teknoloji dünyasında meydana gelen değişikliklere hemen adapte olma süresi  Y ve Z kuşağına oranla daha düşük olsa da, bu oran internet ve pazarlama dünyası için kayda değer niteliğinde önem arz etmektedir. Bu bağlamda Pixability’nin yaptığı bir araştırmaya göre X kuşağı YouTube kullanıcıları her gün 1.500’den fazla Youtube’dan video izlemektedir.

X kuşağının Youtube’da sergilediği davranışları ölçmek ve X kuşağını daha iyi anlamak adına Google, Ipsos ve Flamingo ortaklığında nitel ve anket tabanlı bir araştırma yaptı. Bu araştırmanın bulgularından biri, X kuşağının YouTube’daki genel davranışlarının “kendi kendilerine bir şeyler yapma (DIY) videoları araştırması, nostaljiye olan özlem ve sevgisi ve yeni bir şeyleri bilme-öğrenme-araştırması arzusu olduğu ortaya çıktı.

1- Nostalji

YouTube’da zaman yolculuğu.

X kuşağının YouTube’da yaptığı davranışlar, onların nostaljiye ve eskiye dair bir çok şeyi araştırdığını ve izlediğini gösteriyor. Belki yıllar önce izlediği ve en çok sevdiği filmin şarkısı, en sevdiği programın bir sahnesi… Onları hatırlama ve izlem arzusu X kuşağını YouTube’a yönlendirmektedir.

Think with Google verilerine göre YouTube hesabı bulunan X kuşağının %75’i YouTube’da eski olayları, dizileri, filmleri ve kişileri izliyor.

 • X kuşağının eskiye dair en çok izlediği kategoriler ise:
 1. Eski festival ve konserler,
 2. Eski popüler kültür ve eğlence programları,
 3. Eski reklamlar

2- Günceli Yakalama – Bilme İsteği

X kuşağı YouTube kullanıcıların %68’i yeni popüler kültür ve güncel olay ve haberleri YouTube üzerinden sürekli takip ediyor.

 • Think wtih Google verilerine göre X kuşağının günceli takip etme ve öğrenme isteğinin 3 nedeni ise:
 1. Çocukları için: Başka bir deyişle değişen dünyada çocuklarını anlama ve çocuklarının dünyasına adapte olma isteği,
 2. İletişim kurma: Çocukları ve torunları için, başka bir deyişle X ve Y kuşağı ile iletişim kurma isteği,
 3. Dünyada meydana gelen her türlü  gelişme ve değişimden haberdar olma isteğidir. 

 

3- Kendin Yap (DIY) Projeleri

X kuşağının %73’ü YouTube’da DIY (Kendin Yap) videoları izlemektedir. Bu durum, X kuşağının hala kendi kendilerine bir şeyler yapma ve öğrenme isteğinin göstergesidir.

 • X kuşağının YouTube’da en çok izlediği DIY video konuları ise:
 1. Ev Dekorasyon – Onarım
 2. Yemek – İçecek
 3. Teknoloji ürünleri kullanımı ve tamiri
 4. Sanat ve zanaat
 5. Güzellik ve kişisel bakım

 

Peki bu veriler markalar ve pazarlama dünyası için ne anlam ifade ediyor?

İnternet dünyasına olan merakları ve öğrenme istekleri pek çok nedene bağlı olmasına rağmen onların gündemi YouTube’dan takip etme isteği ve gündemi kendi veya çocukları için takip etmesi aslında birçok marka için önemlidir. Buna ek olarak örneğin, YouTube’da DIY videoları izleyen X kuşağının %64’ü, izlediği videodaki ürünü veya hizmeti satın alma kararı veriyor. Çocukları için bir şeyler izlediklerinde çocukları için satın alma kararlarını yönlendiriyorlar. Genel olarak X kuşağının YouTube’da izlediği her video, markalar ve pazarlamacılar için X kuşağını etkilemek adına her zaman bir fırsat doğurmaktadır.  

Menü
Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this