Profaj Dijital Medya Güncellemeleri / Nisan

 1. Anasayfa
 2. chevron_right
 3. Blog
 4. chevron_right
 5. Profaj Dijital Medya Güncellemeleri / Nisan

     Dijital mecralarda olan güncelleme ve yenilikleri derlediğimiz Profaj Dijital Medya Güncellemelerine Nisan ayında da devam ediyoruz.

 

 • Instagram Beğenileri Gizleniyor

    Özellikle fenomen hesaplar için adeta bir yarış konusu haline gelen gönderi beğenilerine Instagram tarafından bir müdahale gelmesi düşünülüyor.

     Şu anda test aşamasında olan değişiklik ile, bir gönderiye gelen beğeni miktarını yalnızca gönderinin sahibi görebilecek. Siz de ana sayfanızdaki bir gönderinin beğeni sayısını değil, sadece o gönderiyi hangi arkadaşlarınızın beğendiğini göreceksiniz. “İnsanların paylaştıkları postların ne kadar beğeni aldığını değil, ne paylaştıklarını düşünmelerini istiyoruz.” fikriyle yola çıkan Instagram yetkilileri, Instagram’ı popülarite odaklı değil, yaratıcılık ve fikir odaklı bir platform haline getirmeyi hedefliyorlar.

    Düşünülen bu değişiklik, amacına hizmet ettiği takdirde mantıklı ve akıllıca bir karar gibi görünse de; kullanıcılar bunu nasıl karşılayacak ya da çok takipçili hesaplar bu özelliğin önüne geçmeye çalışacaklar mı bunları güncelleme yayımlandığında hep birlikte göreceğiz.

 

 • WhatsApp Grubuna Davetlisiniz

    Siz de hiç alakanız olmayan WhatsApp gruplarında mahsur kalmış insanlardansanız, bu haber en çok sizi mutlu edecek: WhatsApp gruplarına katılıp katılmamak artık sizin elinizde!

    Nisan ayı içerisinde alınan bilgiye göre WhatsApp, gruplar için davetiye özelliği getiriyor. Yani gerekli ayarlamaları yaptığınız takdirde artık onayınız alınmadan bir gruba dahil edilemeyeceksiniz. Whatsapp size gruplara dahil olma konusunda üç adet seçenek sunuyor. Herkes seçeneğini seçtiğinizde rehberinizde ekli olan ya da olmayan herkes sizi bir gruba dahil edebiliyor. Kişilerim seçeneğinde, sadece rehberinizde ekli olan kişiler sizi bir gruba dahil edebiliyor. Hiç kimse seçeneğini seçtiğinizde ise, rehberinizde ekli olsun ya da olmasın, biri sizi bir gruba dahil etmek istediğinde size grup davetiyesi düşüyor ve siz bunu gönül rahatlığıyla kabul ya da red edebiliyorsunuz.

    Hayata ne zaman geçeceği bilinmeyen bu değişiklik ile, hem dahil olmak istemediğimiz tüm Whatsapp gruplarından hem de gereksiz gördüğümüz o sıkıcı konuşmalardan bir adım daha uzaklaşabileceğiz gibi görünüyor.

 

 • Yepyeni Çıkartma: Instagram Quiz!

    Nisan ayı özellikle Instagram için oldukça hareketli geçti. Hikayelerde kullanılan çıkartmalara bir yenisini ekleyen Instagram, Quiz çıkartmasını kullanıma sundu.

    Hikayelerde oldukça fazla kullanılan Instagram çıkartmalarının yeni üyesi Quiz ile kullanıcılar takipçilerine en fazla 4 seçenekten oluşabilen sorular soracak. Bir anketten ziyade test özelliği bulunan çıkartmada şıklardan bir tanesi doğru geri kalanlar ise yanlış olacak. Daha önce kullanıma açılan soru sorma gibi çıkartmalardan farklı olarak ise takipçiler hikayedeki soruyu yazı yazmadan tek tıkla cevaplayabilecek.

    Nisan ayı içerisinde gelen bir güncelleme ile kullanıma sunulan bu çıkartma ile, hikaye etkileşimi verilerinin büyük ölçüde artış göstermesi bekleniyor. Bu çıkartmanın kullanıldığı yaratıcı çalışmalar ve arka arkaya atılan hikayeler eşliğinde uzun quizleri görmemiz de pek uzun süreceğe benzemiyor.

 

 • LinkedIn’den Yeni Reaksiyonlar

    Uzun zamandır hem kullanış amacı hem de yarattığı kimlik açısından diğer sosyal mecralara nazaran daha ciddi bir görüntüsü olan LinkedIn, bu görüntüsünden git gide uzaklaşmaya devam ediyor.

    Sadece iş dünyası kimliğinden sıyrılarak günlük olaylar içeren içeriklerin de artık yer almasıyla birlikte, LinkedIn bu temeli sağlamlaştıracak adımlar atmaya devam ediyor. Son olarak Nisan ayı içerisinde daha önce Facebook’un da uygulamaya koyduğu “reaksiyonlar” LinkedIn’e eklenmiş oldu. Like seçeneğinin yanına eklenen; celebrate, love, insightful ve curious seçenekleri ile birlikte artık yakın bir arkadaşınızın yeni iş güncellemesini beğenmekten öteye geçerek onu alkışlayarak da tebrik edebileceksiniz.

    Bu güncelleme Nisan ayında hem mobil cihazlar için de hem de masaüstü cihazlar için hayata geçirildi. Bir süredir yaptıkları değişiklikler ile daha “sosyal” bir mecra olma yolunu seçen LinkedIn’in bir sonraki adımının ne olacağını ise merakla bekliyoruz.

 

 • Instagram Üzerinden Satışın Yeni Bileşenleri

    Nisan ayı yine Instagram’a gelen bir güncelleme ile sona erdi. Facebook tarafından gerçekleştirilen F8 konferansında duyurulan yeni özelliğe göre, içerik üreticileri de artık paylaştıkları ürünleri satışa yönelik bir şekilde etiketleyebilecek.

    Şu an sadece belirli markalar için geçerli olan bu özellik, ilerleyen dönemlerde içerik üreticileri için de aktif hale gelecek. Facebook tarafından yapılan açıklamaya göre Instagram üzerinden yapılan bu satışlardan içerik üreticileri herhangi bir pay ya da yüzde almayacak ancak bu durumun ne kadar süreyle böyle gideceği de belirsizliğini koruyor. Ayrıca içerik üreticilerine gelen “Ayakkabını nereden aldın? Rujunun markası ne?” gibi sorular da tek tıkla cevabını bulmuş olacak.

    Birkaç ünlü fenomen tarafından deneme sürümüne çıkacak olan bu uygulama ile Instagram hem yeni ve güçlü bir reklam alanı kazanmış olacak hem de yavaş yavaş bir e-ticaret sitesi formuna bürünecek gibi görünüyor.

 

    Bütün bu güncellemelerin yanı sıra Nisan ayında sosyal mecralarda bu olaylar da oldukça konuşuldu:

 

 • Nisan Ayının En Popüleri Kara Delik

    Bildiğiniz gibi Nisan ayında 53 milyon ışık yılı uzaktaki kara deliğin fotoğrafı çekildi ve bilim dünyası açısından bir ilki yaşadık. Ancak bu olaydan en az bilim dünyası kadar etkilenen bir yer daha vardı, o da kuşkusuz ki sosyal medya oldu.

    Karadeliğinin fotoğrafının çekilmesinin ardından sosyal mecralarda en çok konuşulan konu uzun bir süre bu konu oldu. Donut, Sauron’un Gözü, güç yüzüğü gibi bir çok benzetmesi yapılan kara delik aynı zamanda markalar için de büyük bir fırsat oldu. Hem global hem de ulusal çaptaki birçok marka özellikle sosyal medya hesaplarında bu olayı fırsata çevirdi ve keyifli paylaşımlarla takipçileriyle gerçek zamanlı ve sağlıklı bir etkileşim sağladı.

    Her ay böyle olaylar yaşanmasa da, yaşandığı zamanlarda sosyal medyanın hep birlikte bu trendlere hücum etmesi sadece bir takipçi olarak bile bizi fazlasıyla eğlendiriyor.

 

 • Instagram Hikayelerinde Karışıklık

    Nisan ayının açık ara yıldızı olan Instagram, yaptığı geliştirmeler ve ek özelliklerin yanı sıra yaşadığı bir kriz ile de adından fazlasıyla söz ettirdi.

    Ayın ortalarında yaşanan bir sıkıntı ile, birçok kullanıcı ana sayfalarında takip etmedikleri kişilerin hikayelerini görmeye başladı. Hata fark edildikten kısa bir süre sonra açıklama yapan Instagram, hikayelerin farklı kişilerin ana sayfasına düşmesine neden olan hatanın giderildiğini belirtti. Aynı zamanda hesabı gizli olan kullanıcılar için de bir açıklama yapan Instagram, eğer hesap gizli ise hikayenin takip etmeyen kişiler tarafından görülmediğini ve güvenlik uyarısıyla karşılaşıldığını belirtti.

    Şimdiye kadar veri güvenliği konusunda başları sık sık ağrıyan Instagram ve Facebook’un yine böyle bir konu üzerinden gündeme gelmesi de açıkçası kimseyi şaşırtmadı.

Menu
Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this