Profaj Dijital Medya Güncellemeleri / Şubat

 1. Anasayfa
 2. chevron_right
 3. Blog
 4. chevron_right
 5. Profaj Dijital Medya Güncellemeleri / Şubat

 

    Sosyal mecraların yaptığı geliştirme ve güncellemelerin yanı sıra; sansasyon yaratan olayların da bolca yaşandığı şubat ayındaki öne çıkan haberleri, Profaj Dijital Medya Güncellemeleri bülteninin Şubat sayısında derledik.

 

 • Instagram DM Artık Masaüstünde

    Bir önceki blog yazımızda yer verdiğimiz Facebook’un çapraz mesajlaşma sistemi duyurusundan sonra, bir yeni güncelleme de Instagram Direct Message için geldi. Uzun zamandır kullanıcılar tarafından da istenen bilgisayar üzerinden Instagram DM’e ulaşmak, artık mümkün olacak.

    Instagram kullanıcılarının yarısının aktif bir şekilde kullandığı DM özelliği, bazı kişiler için Instagram kullanmanın en büyük sebeplerinden biri haline gelmiş durumda. Instagram’ın 2017 yılında ayrı bir mobil uygulama olarak da kullanıcılara sunduğu Direct Message, hala kısıtlı bir bölgede test aşamasındayken, masaüstü DM gibi oldukça beklenen bir özellik kuşkusuz ki Instagram kullanıcılarını oldukça heyecanlandırdı.

    Jane Manchun Wong tarafından gizli kodları bulunarak fark edilen bu özellik, Instagram’ın şirket içi kullanımına açılmış durumda. Instagram tarafından üzerinde çalışıldığı doğrulanan bu özelliğin, herkesin kullanıma ne zaman açılacağı ise henüz net olarak belli değil.

 

 • Yeni Canlı Yayın Adresi: LinkedIn

    Geçtiğimiz dönemlerde önce profilde video kullanımını başlatan, ardından da hikaye ekleme özelliğini test etmeye başlayan LinkedIn, şimdi de kullanıcılarına canlı yayın seçeneğini sunmaya hazırlanıyor.

    2017 senesinde kullanıma sunduğu video özelliği oldukça beğenilen ve hem görüntülenme hem de etkileşim olarak beklentileri fazlasıyla karşılayan LinkedIn’in, “LinkedIn Live” adıyla başlatacağı canlı yayın uygulaması, kullanıcılara ve şirket hesaplarına; konferansları paylaşma, yeni çıkacak ürün ve hizmetleri duyurma, soru cevap yayınları yapma fırsatı sunacak.

    Kullanıcılarına sunduğu hizmetin yanında yeni bir reklam platformu da kazanacak olan LinkedIn’in, bu yeni özelliği kullanıma sunması için net bir tarih henüz belirtilmedi.

 

 • Instagram Hikayelerinde Tek Tıkla Bağış

    Facebook’un, bağış butonu sayesinde kar amacı gütmeyen organizasyonlar ve kişiler için bir milyar doların üzerinde bağış yapıldığını açıklamasının ardından, sıranın Instagram’a gelmesi de uzun sürmedi.

    Geliştirilmeye başlanan yeni özellik ile kullanıcılar, Instagram üzerinden paylaştıkları hikayelere kar amacı gütmeyen bir kişi veya kuruluş için “bağış yap” çıkartması ekleyerek, takipçilerini o kişi veya kurum için bağış yapmaya yönlendirebilecek. Özellik şu an test aşamasında ve ne zaman kullanıma açılacağı ise belli değil.

    Bu çıkartmaların ne kadar başarılı olacağı veya topluluğun buna ne şekilde tepki vereceği merak konusu olmasına rağmen, yakın zamanda bu çıkartmaları kullanan yaratıcı çalışmalar ve büyük kampanyalar göreceğimiz kesin gibi.

 

 • Google Reklamlarında Yeni Stratejiler

    Google Reklamları alanında, şubat ayında hayata geçen bir yenilik olan ‘Dönüşüm Sayısını En Üste Çıkarma Stratejisi’, TrueView for Action’dan yararlanan tüm reklamverenler için kullanıma sunuldu.

    Daha az çabayla, bütçeyi aşmadan dönüşüm hacmini arttıran bu teklif stratejisi ile; işletmeniz açısından önemli bulunan web sitesi işlemlerinin sayılarını arttırmak mümkün. Dönüşüm Sayısını En Üste Çıkarma Stratejisi, kampanyalarını hızla yaymak isteyen ve hedef edinim başına maliyet için gereken ‘haftalık 50 dönüşüm’ eşiğini karşılayamayan reklamverenler için cazip bir yöntem olacak gibi görünüyor.

 

 • Google Search Console’da Yeni Kolaylıklar

    Google Search Console’da web sitesine ait tüm mülk türleri için verileri tek bir seferde almak için “http, https, www olmayan, www” gibi tüm türlerinin doğrulanması ve mülk gruplarının oluşturulması gerekiyordu.

    Google Şubat ayında duyurduğu özellik ile, Search Console’da tüm alan adlarını onaylatmak ve bilgileri görmek daha kolay bir hale getirildi. Eğer DNS onayınız varsa; Google Search Console, farklı alan adı mülklerinizi otomatik olarak oluşuturuyor ve tüm mülkler için verileri tek seferde alabilmenizi sağlıyor.

    Bu sistemi kullanıcıların geri bildirimleri sayesinde oluşturduklarını açıklayan Google, tüm kullanıcılara teşekkür etti ve geri bildirimlere tekrardan ihtiyaçları olduğunu belirtti.

 

 • Gözler Artık IGTV’nin Üzerinde

    Instagram, geçtiğimiz sene haziran ayında Instagram TV (IGTV) adıyla yeni video uygulamasını tanışmıştı. Bir dakikadan uzun videoların yüklenebilmesi ile farklılaşan IGTV, şimdiye kadar beklenen etkiyi yaratamadı ve Instagram şubat ayında bu duruma el atmaya karar verdi.

    Yapılan yeni geliştirmelerden sonra, IGTV videoları artık hem öne çıkarılabiliyor hem de ana akışta paylaşılabiliyor. Videonun bir dakikalık kısmı akışta yer alıp yan taraftaki buton ile izleyenleri videonun tamamına yönlendiriyor. Bu şekilde IGTV için içerik üreten kişileri daha fazla teşvik etmesi beklenen bu güncelleme ile; videoların izlenmesinin yanı sıra, daha fazla video içeriği üretilmesi de hedefleniyor.

    Şubat ayı içinde kullanıma açılan bu yeni özellik ile IGTV izlenme ve etkileşim sayıları gerçekten de artacak mı yoksa yerinde mi sayacak bunu zaman gösterecek ancak, Instagram yetkilileri IGTV’yi öne çıkarmaktan vazgeçecek gibi görünmüyor.

 

    Tüm bu güncellemelere ek olarak, dijital mecralarda kimi eğlenceli, kimi telaşlı anlar yaşatan birçok olay yaşandı:

 

 • 2019’un Yeni Emojileri

    En önemli emoji üreticilerinden Unicode, 2019 yılında eklenecek olan yeni emojileri duyurdu. 59 adet olan emojilerin sayısı, renk seçenekleri ile birlikte 230’a kadar çıkıyor.

    İnsan, hayvan, yemek, nesne gibi birçok çeşitte eklenecek olan emojilerde önceden kullanılan bazı özelliklere de güncelleme getirildi. El ele tutuşan insanlar emojisinin önceki sürümünde iki tarafın rengi aynı olurken, artık farklı renk tonlarında insanlar da el ele tutuşabiliyor. Bu değişikliğin dışında eklenen tekerlekli sandalyedeki insanlar, tekerlekli sandalye, beyaz baston, işitme cihazı gibi emojiler de engelli duyarlılığı için önemli bir noktaya parmak basıyor.

    Bütün bunların yanında; waffle, flamingo, orangutan gibi yeni eklenen bütün emojileri incelemek isterseniz: ‘https://unicode.org/emoji/charts-12.0/emoji-released.html’ bu linkten tüm listeye ulaşabilirsiniz.

 

 • Honor Türkiye’de Telaşlı Saatler

    Bu sefer biraz daha tatsız bir haberle devam ediyoruz. Geçtiğimiz haftalarda Honor Türkiye’nin resmi Instagram hesabı, siber saldırı sonucu ele geçirildi. Yetkililerin yaklaşık üç saat erişemediği hesabın kontrolü, yoğun çabalar sonucu tekrar sağlandı.

    Huawei’nin geçtiğimiz sene Türkiye pazarına soktuğu alt markası Honor’un resmi Instagram hesabı Honor Türkiye hacklendi. Üç saat boyunca Samsung, Vestel, Nokia gibi rakip firmaların logosunu paylaştıktan sonra yüzünde bir maskeyle canlı yayın açıp takipçilerle konuşan saldırgan, hikayelerde şahsi hesabını da paylaştı ve ardından hesap tekrar Honor Türkiye yetkilelerinin eline geçti.

    Ertesi gün konuyla ilgili bir açıklamada bulunan Honor Türkiye, saldırgan hakkında hukuki işlem başlatılacağını açıklayarak, takipçilerinden özür diledi.

 

 • Kaybolan Instagram Takipçileri

    Şubat ayı, özellikle Instagram için hem güncellemeler hem de şaşırtıcı olaylar açısından oldukça hareketli geçti. Bunlardan biri de şubat ayının ikinci haftasında gerçekleşen takipçi kaybı oldu.

    Özellikle yüksek takipçili hesaplar, Instagram’a girdiklerinde takipçilerinin büyük bir çoğunluğunu kaybettiklerini gördüler. Instagram’ın geçtiğimiz aylarda sahte takipçileri temizleyeceğini açıklamasının ardından böyle bir şeyle karşılaşan kullanıcılar olayı bu şekilde değerlendirse de, gerçek sonradan ortaya çıktı.

    Instagram, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklama ile, olayın teknik bir arızadan kaynaklandığını ve kısa bir sürede çözüleceğini açıkladı. Kullanıcılar ve özellikle yüksek takipçili fenomenler bu açıklamaların ardından rahat birer nefes aldı ancak, bu hataya neyin sebep olduğu hala bulunamadı.

Menu
Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this