Sevgililer Günü Tüyoları

 1. Anasayfa
 2. chevron_right
 3. Blog
 4. chevron_right
 5. Sevgililer Günü Tüyoları

Bir 14 Şubat daha geldi çattı. Yalnızca aşıklar değil, reklamverenler için de yılın en özel günlerinden biri olan 14 Şubat Sevgililer Günü’nün yaklaşması ile birlikte tüm markalar aşk dolu mesajlarla hedef kitlelerine sesleniyorlar.

Dünyanın her yerinde 14 Şubat Sevgililer Günü olarak kutlanıyor. Bu etkinliğe kayıtsız kalamayan markalar çeşitli kampanyalar hazırlayarak, tüm iletişim platformlarında yerlerini alıyorlar. Birbirinden renkli ve duygusal tonu güçlü konseptlere imza atıyorlar.  

Aslında çiftlerin sevgilerini taçlandırmak için kutladıkları ve birbirlerine hediyeler aldıkları Sevgililer Günü, pazarlama iletişimi açısından da değerlendirilmesi gereken benzersiz bir fırsat. Bu dönemde, özellikle dijital pazarlamanın gücünden faydalanmak ve kampanyalar düzenlemek, pastadan daha büyük bir dilim kapmak isteyenler markalar için son derece önemli…

Üstelik alışveriş; ister online platformlardan yapılsın, ister mağazadan… Alışveriş öncesinde Google üzerinde araştırma yapmak, fiyat karşılaştırmasında bulunmak ve böylece ne alacağına karar vermek son yıllarda giderek artan bir ivme gösteriyor. Bir anlamda da “sevgililer” önce Google üzerinde alışverişe çıkıyor.

Öte yandan, 14 Şubat Sevgililer Günü denildiğinde, insanların aklına genellikle çikolata, çiçek ve kalp şeklinde ürünler geliyor. Bu ürünler, Sevgililer Günü’nü en iyi şekilde temsil ediyor olsa da, mükemmel hediyenin kişiden kişiye farklılık gösterdiğini de unutmamamız gerekiyor. Bu durum ise küçük işletmeleri, ürün ve hizmetlerini dijital platformlarda pazarlaması için daha avantajlı hâle getiriyor.

Peki, her sene artarak devam eden bir ilgiye sahne olan Sevgililer Günü’nde, en güzel ve en farklı hediyelerle aşklarını taçlandırmak isteyen kullanıcıların tercihi, acaba ne yönde gerçekleşiyor?

Google’ın hazırladığı rapora göre; öncelikle her yıl şubat ayında, arama hacmi ortalama yüzde 15 civarı bir büyüme gösteriyor. Toplam arama sayısı 10 milyona yaklaşıyor. En çok aranan kategori “aşk sözleri” olurken; bu kategoriyi çiçek, çikolata, yemek seçimleri, sevgiliye hediye, indirimler, parfüm ve tek taş takip ediyor.

Sonuçta 14 Şubat Sevgililer Günü, dünyanın her yerinde en çok hediyenin alınıp verildiği, hediye odaklı tüketimin patlama yaptığı günlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Bu kadar büyük tüketimin oluşması, doğal olarak tüm firmalar için de büyük iş fırsatlarını beraberinde getiriyor. Ama bu önemli dönemi fırsata çevirmek için pazarlamanın gücünden de yararlanmak ve etkili kampanyalar düzenlemek gerekiyor. Biz de uzmanlık alanımız olan ve en etkili iletişim yöntemlerinden sayılan dijital pazarlama üzerinde dikkat etmeniz gerekenleri aşağıda listeledik…

Sevgililer Günü pastasından daha büyük bir dilim almak için, dijital pazarlamada mutlaka uygulanması gereken kuralları ve dikkat etmeniz gereken tüyolarımızı sizin için paylaşıyoruz:  

 1. Erken başlayın, kampanyanızı uzun soluklu planlayın.
 2. Kampanya oluşturun, özel indirimler yapın, hediye çekleri verin.
 3. Tüm mecralarda aynı dili kullanın, konsept birliği sağlayın.
 4. Geçmiş dönem verilerinden yararlanın, en çok ilgi gören ürünleri pazara sunun, sizden daha önce alışveriş yapanlara özel indirimler sağlayın.
 5. Kişiselleştirilmiş ürünler sunun, cinsiyete yönelik pazarlar oluşturun.
 6. Ürünlerinizi, özel insanlar için en ideal hediyeler olarak konumlandırın.
 7. 14 Şubat Sevgililer Günü’nü sürekli vurgulayın.
 8. Yaratıcı içerikler sunun, sosyal medya hesaplarınızda hediye önerilerinde bulunun.
 9. Sosyal medyada daha sık paylaşım yapın, bu gönderilerinizi reklam olarak da verin.
 10. Hızlı ve ücretsiz kargo sağlayın.

Evet… Aslında aşk, asla kural dinlemez… Ama gördüğünüz gibi, konusu aşk da olsa dijital pazarlama iletişimi kesin kurallara bağlıdır.

Menu
Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this